Mi a teendő, ha kutyasétáltatás közben medvével találkozunk? Fontos szabályok és tények, amikkel életmentő lehet tisztában lenni

Fotó: Facebook/Aszód város

Kicsiny hazánkban egyre többet hallunk a medvejelenségről, azaz hol itt, hol ott látnak, illetőleg látni vélnek medvét a települések környékén. Legutóbb Aszód mellett láttak medvét, ahol a település környékére erre figyelmeztető táblákat helyeztek el a lakosság tájékoztatása céljából. Egyre több médiaanyag jelenik meg arról, mit is kell tennünk abban az esetben, ha medvével találkozunk.

„Egy ilyen nagyragadozóval nem lehet együtt élni, csak együtt létezni, és ennek alapja a kölcsönös félelem – mondta az InfoRádióban a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem Vadgazdálkodási és Természetvédelmi Intézetének igazgatója”.

„Heltai Miklós kiemelte, hogy Aszód és környéke egy viszonylag sűrűn lakott terület, de a medvék sosem mennek olyan helyre, amely nem megfelelő számukra, mert pontosan tudják, mire van szükségük táplálkozás, illetve élőhely szempontjából”.

„A vadbiológus úgy véli, biztosra vehető, hogy már idehaza is vannak szaporodó párok. A professzor szerint bizonyítottan kijelenthető, hogy újra meghonosodtak a barnamedvék Magyarországon. Úgy véli, ez egy kedvező, örömteli jelenség. Ugyanakkor figyelmeztetett, hogy a nagyragadozók és az ember közötti kapcsolatnak »a kölcsönös tiszteleten és félelmen kell alapulnia«”.

Mi a teendő, ha kutyasétáltatás közben medvével találkozunk?

De mi a helyzet, ha akkor találkozunk medvével, amikor kutyát sétáltatunk? Mi a teendő ebben az esetben? Mivel hazánkban nem volt még ilyen eset, ezért körbe néztünk mit javasolnak ebben az esetben azokban az országokban, ahol a medvejelenség mindennapos. Mielőtt rátérnénk, mit is kellene tennünk akkor, ha kutyasétáltatás közben találkoznánk medvével, szögezzünk le előre néhány dolgot. A medve és a kutya nem barátok, a kutya az ember melletti évezredes társaságában betolakodóként tekint a medvére. Ugyanakkor a medve – a kutya méretétől és annak harciasságától függően – könnyen megszerezhető táplálékot láthat a kutyában. A kutya és a medve között hamar kontaktus alakul hat ki, aminek kimenetele súlyos következménnyel is járhat. Így, ha a kutyánkkal megyünk a medve „területére”, mindenképpen ennek kockázatával kell számolnunk.

A kockázat viszont erősen csökkenthető a legelső szabály – ami nem csak emiatt szabály és kötelező – betartásával, azaz kutyát mindig pórázon sétáltassuk a vad világában.

Amennyiben szabadon lévő kutyánk medvével találkozik, Jessica Cockroft – természetjáró kalandok vezetője – szerint három lehetséges kimenetele van a találkozásnak:

• A medve felmászhat a fára, s ebben az esetben lehetőség van a kutya pórázra vételére.

• A kutya támadólag lép fel a medve ellen, sarokba szoríthatja, ami a medvét védekezésre kényszeríti.

• A kutya visszaszaladhat a gazdájához, s mint menekülő préda, az gazdához vezeti a medvét.

Egy Wisconsini Egyetem tanulmánya szerint, amelyet 2019-ben publikáltak, és amely az Egyesült Államok 48 államban, 2000 és 2017 között a medvékkel való, nem halálos kimenetelű konfliktusokat dolgoztak fel, néhány fontos statisztikai eredményt tárt fel:

• A nőstény fekete medvék védekező konfliktusainak 40%-ában olyan áldozat vett részt, akinek kutyája volt.

• Az ÖSSZES fekete medve konfliktus 25%-ában a kutya jelen volt.

• Ezeknek a konfliktusoknak a 79%-a olyan kutyát érintett, amely nem volt pórázon.

• A kutyával kapcsolatos esetek 40%-a súlyos sérülésekkel járt.

Összességében a tanulmány arra a következtetésre jutott, hogy bizonyíték van arra, hogy „a kutyák védekező támadásokat válthatnak ki a fekete medvékből”. Fontos megjegyezni, hogy a védekező konfliktusok egyébként is a leggyakoribb típusok a találkozások alkalmával. A medvék általában nem akarnak kapcsolatba lépni az emberekkel. A meglepetés vagy a fenyegetettség érzése általában az, ami az erőszak kialakulásához vezet. Bármennyire is fegyelmezett kutyánk van, bármennyire is jól hallgat a gazdájára normál helyzetben, ez nem lesz elég a legtöbb vészhelyzetben.

A tanulmány ugyan fekete medvékről szól, azonban nem árt, ha eredményeit észben tartjuk, talán ennek köszönhetjük majd, hogy egy nem várt esemény esetén annak kimenetele nem lesz tragikus.

Fotó: Facebook

Jessica Cockroft a következőket javasolja, ha medvelakta területen sétáltatjuk a kutyánkat:

• Soha ne engedjük a kutyánkat szabadon, legyen mindig pórázon. Habár csábító a kutyát önfeledt szaladgálásra szabadon engedni, de sokkal nagyobb kockázatot jelent egy esetleges találkozás során.

• Sétánkat alacsony aljnövényzetű területen hajtsuk végre. Így a belátható terület sokkal nagyobb, így már messziről észrevehetjük a medvét és hamarabb elkerülhetjük a találkozást vele.

• Figyeljük a medvére figyelmeztető táblákat, valamint a medve által hagyott jeleket: ürülék, karmolások a fák kérgein. Ha ezeket látjuk, készüljünk fel, hogy nem vagyunk egyedül a területen.

• Legyen nálunk medve spray, s azt mindig könnyen elérhető helyen tartsuk. Nyugodt körülmények között gyakoroljuk annak elővételét és használatát, hogy amikor szükség van rá, már készség szinten, izommemóriából legyünk képesek használatára.

Ha viszont meglátunk egy medvét, a következőket tehetjük:

• Ha a medve nem látott meg minket: Csendesen és gyorsan hagyjuk el a területet, de soha ne fussunk, felhívjuk magunkra a figyelmet és menekülő zsákmánynak fogunk tűnni. A medve 50 km/h-nál gyorsabban képes futni – könnyen utolérhet minket.

• Ha a medve látott minket: Tartsuk kutyánkat közel magunkhoz és őrizzük meg nyugalmunkat, elkerülve a hirtelen mozdulatokat. Tiszteljük a medve kritikus terét, ne közelítsünk felé, és próbáljunk meg megfordulni és elhagyni a területet.

• Ha a medve viselkedése megváltozik: Ha túl közel vagyunk a medvéhez, lassan hátráljunk minél nagyobb teret hagyva neki, miközben normál hangon beszéljünk, karunkat úgy mozgatva, hogy minél nagyobbnak tűnjünk. Kerüljük a szemkontaktust, s készüljünk arra, hogy esetlegesen használnunk kell a medvesprayt.

• Ha a medve felénk mozog: Integessünk a karunkkal, csapjunk zajt – a legtöbb medve gyorsan meghátrál. Dobjunk egy tárgyat a földre (például sapkát, hátizsákot stb.), mivel a medve elég hosszú ideig vizsgálhatja ahhoz, hogy elmeneküljünk kutyánkkal. De soha ne dobjunk ételt a medve felé, és ne próbáljuk meg etetni.

S végül néhány medvére jellemző viselkedés, amit érdemes tudni, mikor a területükre tévedünk:

• A medvék félénkek és visszahúzódóak: inkább kerülik az emberekkel és kutyákkal való interakciót, hacsak nem provokálják őket. De míg egy felnőtt medve valószínűleg nem közelíti meg az embert, kíváncsi kölykei igen, potenciálisan veszélyes találkozás szinte elkerülhetetlen.

• A medvék hajnalban és alkonyatkor aktívabbak, de napközben vagy az éjszaka bármely szakaszában is előfordulhatnak.

• A medvék megvédik az élelmiszerforrásukat: ez magában foglalhatja a bogyókat, gyümölcsöket, de az elpusztult állatokat, dögöket is.

• A medvék emberlakta területre főként a könnyen megszerezhető élelem miatt mennek. Elviselik az embereket, ha az élelem megszerzése a céljuk. Az emberek megszokása a nagyobb veszélyforrást jelenti. 

• A medvék először félelemmel, majd kíváncsisággal reagálnak az új dolgokra, megvizsgálva a szagokat, zajokat és tárgyakat, hogy meghatározzák, ehető vagy potenciális játékszerek-e. 

• A hátsó lábakon állás a medve kíváncsiságának megnyilvánulása, de az emberek gyakran félreértelmezik ezt agresszióként.

• A medvék nem szeretik a kutyákat, annak ellenére, hogy távoli genetikai kapcsolat áll velük.

• A medvéknek erősebb szaglásuk van, mint bármely más állatnak a bolygón.

• A medvék nem szeretik a meglepetéseket, de nem mindig vannak tisztában azzal, hogy mi történik körülöttük, ami viszont sebezhetővé teszi őket a meglepetésszerű találkozások esetében.

• A medvék követik zsákmányukat, ami a medvéket a kutyákkal szemben veszélyesebbé teszi. Amikor egy kutya fut, menekülő zsákmányát láthatja benne és üldözheti.

Ha kölykeit vagy táplálékát védő medvével meglepetésszerűen találkozunk, az alábbi viselkedés bármelyikére számíthatunk:

• a medve álkapcsait csattogtatja,

• mellső mancsaival a földet csapkodja,

• fújtat, horkoló hangot hallat.

A medve nem akar harcolni, a fenti viselkedésekkel közli velünk: „Hátrálj meg!” De egyben ez azt is jelenti, hogy bármikor támadásba lendülhet! Ilyenkor készítsük elő a medve sprayt, lassan hátrálva beszéljünk megnyugtatóan, minél messzebb kerülve a medvétől.

Ne feledjük: a kutyának NINCS HELYE A VADONBAN! A szabadon engedett kutya veszélyt jelent a vadvilágra, medvelakta területen veszélyes helyzetbe hozhatja gazdáját is, tragikussá teheti a kellemesnek induló sétát. Egyetlen kutya sem lehet ellenfele egy éhes vagy izgatott medvének, legyen az bármilyen nagy. Mindig tartsuk pórázon kutyánkat!

A cikk először az a Kutya újság 2024-es júniusi számában jelent meg.

Share this post

scroll to top
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com