Rally obedience: bármilyen kutyával űzhető, kiválóan támogatja a kutya-gazda kapcsolatot, és állandó kihívást biztosít

Fotó: Bitó Marietta

Csupán néhány éve érhető el Magyarországon a rally obedience, de nagyon gyorsan hatalmas rajongótáborra tett szert ez a kutyás sport. Népszerűsége annak köszönhető, hogy kiválóan támogatja a kutya-gazda kapcsolatot, és a fokozatosan nehezedő szintjei miatt állandó kihívást biztosít. 2024-ben pedig hivatalos FCI sport lett, és idén már Rally Obedience Világbajnokságot is tartanak Finnországban.

Csivavától a német dogig, fiataltól a veteránokig bármilyen kutyával űzhető az FCI legújabb sportja, a rally obedience. Tökéletes választás azoknak, akik csak egy közös hobbit keresnek a kutyájukkal és azoknak is, akik komolyabb babérokra szeretnének törni. A sport amerikai gyökerekkel rendelkezik, Charles „Bud” Kramer találta ki átmenetként a versenysportok és a hobbi kutyázás között. Ebben a sportban a felvezető és kutyája egy állomásokból álló pályán halad végig, és minden állomásnál egy vagy több tábla jelzi az ott elvégzendő feladatot, amit általában a kutya és a gazdája közösen hajtanak végre.

Fókuszban a kutya-gazda kapcsolat

A rally obedience szépsége abban rejlik, hogy itt a kutya-gazda kapcsolat a középpontban áll. A kettejük kommunikációja ugyanolyan fontos, mint a feladatok helyes végrehajtása. Nagyon gazdabarát, mert a hagyományos engedelmes sportokkal szemben nagyon megengedő a testjeleket és a kutyával való beszédet illetően, ez pedig nagy segítség a feladatok során. Kifejezetten támogatja a biztatást és a szóbeli dicséretet. Más dolgokban ugyanakkor megköveteli a pontosságot a felvezetőtől, és magasabb szinteken már nagy odafigyelést is igényel a feladatok megfelelő kivitelezése.

Fotó: Bitó Marietta

Ez a sport mérettől és kortól függetlenül szinte bármilyen kutyának ajánlható. A versenyeken a párosok 6 szinten indulhatnak: Kezdő (B), 1, 2, 3, Senior (8 év felett) és a legújabb az FCI nemzetközi osztály. Azért, hogy a fiatalokat buzdítsák, a 16 év alatti felvezetőket gyakran külön szokták értékelni. Szinttől függően egy pálya 15-24 táblából áll, és egy állomáson akár 3 tábla is lehet egymás mellett, melyeket megfelelő sorrendben kell végrehajtani. A bíró nemcsak az egyes feladatokat, de a köztes lábnál követéseket is értékeli, miközben az időt is mérik. Gyorsnak lenni azonban csak akkor érdemes, ha a páros közben pontos is, mert a rangsorolásnál az elért pontszám az elsődleges, az időt csak akkor veszik figyelembe, ha két versenyző ugyanannyi pontot ér el.

Rally obedience-ben a Kezdő osztály egyszerűségének köszönhetően gyorsan lehet sikerélményeket elérni, de a magasabb szintek bőven rejtenek kihívásokat. Nagyon fontos a stabil lábnál követés, mert a feladatok zömét közvetlenül a gazda mellett, bal oldalon kell végrehajtani. Alacsonyabb osztályokban még a jutalomfalatok és a póráz használata is megengedett, sőt a Senior osztályban akár minden feladatnál lehet jutalmazni. A feladatok jellemzően nem jelentenek nagy terhelést a kutyára nézve, az idős kutyáknál pedig erre külön odafigyeltek, például sokszor nem kell leülnie a kutyának vagy nem kell szűk fordulatokat bemutatnia. Idős kutyával a rally a mentális frissesség megőrzése céljából is jó választás, más, aktívabb sportból nyugdíjazott kutyák pedig kifejezetten sikeresek rally obedience-ben.

Fotó: Bitó Marietta

Jön az első világbajnokság

A sportág az utóbbi években hatalmas népszerűségre tett szert nemcsak hazánkban, de a világ más országaiban is. Ennek köszönhetően az FCI is felkarolta, és hosszas előkészítő munka után 2023-ban megszületett az FCI Rally Obedience szabályzat. 2024-ben sor kerül az első Rally Obedience Világbajnokságra is, melyet szeptember 28-29-én rendeznek meg Finnországban, ahol a sport kicsit már nagyobb múltra tekint vissza. A megmérettetésre előzetesen 10 ország jelezte a részvételét, köztük Magyarország is. Az országok 5 + 1 fős csapatokat nevezhetnek, és a legtöbb helyen, így nálunk is, még zajlanak a válogatók. Várhatóan július végére azonban már összeáll a végleges magyar csapat, akikért majd szeptemberben izgulhatunk.

Növekvő versenyzőszám, európai színvonalú versenyek

Az első magyarországi rally obedience versenyt 2019-ben tartották Gödöllőn, tavaly pedig már 14 versenyt szerveztek 600 indulóval. Szoros kapcsolat alakult ki a magyar, osztrák és szlovák szervezők között, és idén már harmadik alkalommal rendezték meg a Rally Obedience Europa Opent, ahova az említett országokon kívül még Csehországból és Litvániából is érkeztek versenyzők. Ez a verseny azért volt különleges, mert itt szerepelt először a programban az FCI szabályzat szerinti nemzetközi osztály, melyben sok az új feladat (például jobb oldali lábnál követésben is tudni kell szinte mindent), és szigorúbb a pontozás. A versenyen ezen a szinten összesen 25 páros indult, és több külföldi bíró érkezett csak azért, hogy tapasztalatot szerezhessen az új feladatok bírálatából.

Fotó: Bitó Marietta

Május végéig idén már négy versenyt tartottak Magyarországon, összesen több mint 250 indulóval, és még 11 további rendezvény szerepel a naptárban. A becslések alapján a nevezések száma meg fogja haladni a tavalyit, és a sportág FCI elismerése vélhetően csak tovább növeli a rally obedience népszerűségét.

Szerző: Varga-Molnár Orsolya

A cikk először az a Kutya újság 2024-es júniusi számában jelent meg.

Share this post

scroll to top
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com