Tavaly szeptemberben értesülhettünk róla, hogy 2023. december 31. napjától Anglia és Wales korlátozza az amerikai bully fajtájú XL méretű kutyák tartását; a tenyésztését és forgalmazását pedig megtiltja. A szabályozás indoklása az volt, hogy az utóbbi időben megszaporodtak a fajtához kapcsolódó kutyatámadások, melyek sokszor az áldozat súlyos sérülésével vagy halálával végződtek.
Veszélyes kutyafajták?
Ennek okán a brit miniszterelnök még az ősszel ígéretet tett, hogy módosítják az ide vonatkozó jogszabályokat a fajta tartásának visszaszorítása érdekében, így 2023. október 31-én az XL bullyt az 1991. évi veszélyes kutyákról szóló törvény hatálya alá helyezték. Az érintett kutyatulajdonosok kettő hónap felkészülési időt kaptak a szabályozás első ütemére, mely értelmében tilos ezen fajtájú kutyákat tenyészteni, értékesíteni, ajándékozni, cserélni, elhagyni vagy hagyni elkóborolni, illetve a fajta reklámozása is törvénybe ütközik. A kutyatartó köteles nyilvános helyen pórázon tartani a kutyáját, illetve a szájkosár viselését is elrendelték.
A következő ütem értelmében – mely 2024. február l. napjától lépett hatályba – minden XL bully fajtájú kutyát hatóságilag regisztrálni kell. Ha ezen kötelezettségét a gazda elmulasztja, akkor bűncselekményt követ el.
Kötelező ivartalanítás vonatkozik az érintett kutyákra, mely értelmében 2024. június 30. napjától az 1 évesnél idősebb XL bully kutyákat kötelező ivartalanítani, ez a határidő 1 évnél fiatalabb kutyák esetében december 31. napjáig hosszabbodik meg. Kötelezővé tették az XL bully-tartók számára a felelősségbiztosítást a kutya teljes élethosszára. Mivel a szabályozás a menhelyekre történő leadást is megtiltotta, ezért azon gazdák számára, akik az új szabályozás következtében nem szerették volna megtartani házi kedvencüket, nem maradt más választás, mint hogy kártalanítás ellenében a kutya eutanáziáját kérjék, vagy olyan területre vigyék – főképp Skócia –, ahol nincs érvényben korlátozás. Ennek következtében jelentősen megnőtt a fajta egyedszáma a skót területeken, melyre reagálva Skócia is intézkedéseket kíván életbe léptetni.
Ezeket a kutyákat közterületen kötelező szájkosárral és pórázzal ellátni már ott is, továbbá – későbbi hatálybalépéssel – be fogják tiltani a tenyésztését és a forgalmazását is.
Tiltott kutyafajták Nagy-Britanniában
Nagy-Britanniában nem újdonság, hogy egy bizonyos fajta engedély nélküli tartása törvénybe ütközik. A hatályos szabályozás értelmében a pit bull terrier, a japán tosa, az argentin dog, illetve a fila brasileiro is tiltott fajtának számít, tartásához a hatóság által kiállított mentességi engedély szükséges, illetve a korlátozó előírások maradéktalan betartása. Annak megállapítása, hogy az adott egyed ezen fajták közé tartozik-e az erre a feladatra kijelölt szakemberek feladata.
Magyar helyzet
Magyarországon 2010-ig az úgynevezett „pit bull rendelet” külön kategóriaként kezelte a veszélyes, illetve a veszélyesnek minősített ebeket. Az erre vonatkozó – azóta már hatályon kívül helyezett – kormányrendelet értelmében veszélyes ebnek minősült a pit bull terrier és annak keverékei, míg veszélyesnek minősített eb az állatvédelmi hatóság által egyedileg veszélyesnek minősített egyed volt – fajtától, származástól függetlenül.
Az Alkotmánybíróság 2010-ben megsemmisítette a kormányrendeletet, azonban azt tudni kell, hogy nem a fajta alapú besorolást kifogásolta, hanem egyéb okok miatt sérült a jogbiztonság alapelve. A jelenleg hatályos szabályozás egy kategóriát határoz meg: az állatvédelmi hatóság által egyedileg veszélyesnek minősített ebet.
A szakemberek véleménye igencsak eltérő abban, hogy mennyire hozza meg a várt eredményt az, ha bizonyos fajták tartását szigorú feltételekhez kötik. Azt egészen biztosan kijelenthetjük, hogy a felelős állattartás hiányának problémáját nem fogja megoldani.
A cikk először az a Kutya újság 2024-es júniusi számában jelent meg.