Immáron 25. éve rendezik meg a magyar vizslák egyik legrangosabb nemzetközi megmérettetését, az idei évben Belgium volt a házigazdája ennek a kiemelt eseménynek 2024. 09. 6-8-án.
A versenyre minden ország 5 fős csapattal és 3 fős derby csapattal indulhat a magyar vizsla mindkét szőrváltozatában, vagy indíthat egy vegyes csapatot is. Idén 12 ország 13 csapata indult, összesen 56 kutya nyílt kategóriában és 27 kutya derby (24 hónapos kor alatti) kategóriában. A kutyákat négy bírói körben bírálták, a derby kutyákat kettőben, és a sorrendet, csoportokat sorsolással döntötték el. A 3 napos CACIT rendezvényen 2 nap a nyílt kategóriájú kutyák, egy nap pedig a derby korú kutyák mérettették meg magukat.
Magyarország idén csak a Drótszőrű Magyar Vizsla csapattal képviselte magát. Sok volt a bizonytalanság (mivel tudomásunk szerint Belgiumban nem engedélyezik a madarak kihelyezését július vége után, így kérdéses volt, mennyire lesz vadban gazdag a terület), nagy volt a távolság és magasak voltak a költségek (még a támogatások ellenére is), így a Rövidszőrű Magyar Vizslás csapat idén nem állt össze.
A Magyarországot képviselő Drótszőrű Magyar Vizsla csapat tagjai:
- Pilla Du Domaine Saint Hubert (2022-es egyéni Európa Kupa Bajnok) – tul.: Pap László és Miczek Zsófia, vezetője Miczek Zsófia
- Zöldmáli Aqua (2024-es egyéni Európa Kupa Bajnok) – tul.: Pap László és Miczek Zsófia, vezetője Miczek Zsófia
- Zöldmáli Hunter Merész-tul. és vezető.: Pap László
- Zöldmáli Hunter Golda- tul. és vezető: Péter Ágota
- Holka z Talchejow tul.: Pap László és Miczek Zsófia, vezetője Miczek Zsófia
Derby Csapat:
- Zöldmáli Hunter Merész tul. és vezető.: Pap László
- Zöldmáli Hunter TikTok tul. Pap László és Miczek Zsófia, vezetője Miczek Zsófia
- Holka z Talchejow tul.: Pap László és Miczek Zsófia, vezetője Miczek Zsófia
Csapatban és egyéniben is kiválóan helytálltunk! Zöldmáli Aqua lett az egyéni Európa Kupa Győztes, CACT, CACIT címmel és a Magyar Csapat 2. helyen végzett Németország után.
Kiemelném még, hogy az egyéni második és harmadik helyezett is Drótszőrű Magyar Vizsla lett mindkettő német tulajdonban: Zöldmáli Jackie és Acél von der Quelle Alba Regia. Ez azért is nagy szó a fajtának, mert arányaiban kb. egyharmada volt a kutyáknak drótszőrű magyar vizsla és a köztudatban inkább a rövidszőrű magyar vizslák jeleskednek ebben a versenyszámban. Derby kategóriában Csehország nyerte a versenyt.
A CACIT címet csak a felnőttek versenyén adhatták ki, azt is az összes kutya közül naponta a legjobbnak. Az első nap nem adtak ki CACIT címet, mivel csak egy lengyel rövidszőrű magyar vizsla tudott pontozni, és „nagyon jó” minősítést kapott.
A második versenynap Aqua kutyám kapta a CACT, CACIT címet. A belga terep tartogatott meglepetéseket, jókat is rosszakat is. A nagy nyári melegben nehéz volt a felkészülés a kutyákkal, és aggódtunk, hogy kint is még hasonló meleg idővel számolhatunk szeptember elején, de szerencsénkre jóval hűvösebb volt. Helyette volt jó sok eső (főleg az első nap, ami a kutyák eredményén is meglátszott), aztán időnként párás, meleg idő. Mindkettő feladta a leckét a kutyáknak.
És bár előre jelezték a szervezők, hogy cukorrépában fognak nagy részben dolgozni a kutyák, ezekre a derékig érő hatalmas levelű cukorrépákra nem számítottunk. Nehéz volt a kutyáknak futni benne, és a hatalmas levelek alatt megbújó madarakat sokszor nem érezték meg a vizslák. Persze voltak szerencsésebb területek is, ahol alacsonyabb volt a répa, helyenként bab is volt, és mint sok minden ebben a versenyszámban, az, hogy épp melyik területre jutottál, csak a szerencsén múlott. Viszont azt nem lehetett elmondani, hogy nem volt vad. Senki nem firtatta, hogyan, de viszonylag sok vöröslábú fogoly akadt a területen. Ennek ellenére számos köztudottan kiváló kutya is belefutott a madárba, vagy nem talált madarat. Többször volt, hogy a bírók lábától kelt aztán fogoly.
Aqua kutyámmal, aki végül az egyéni Európa Bajnok lett a versenyen, az első napon utolsó előttiként futottam a csoportomban. A futam alatt szakadt az eső és bár Aqua háromszor is kiállt egy madarat, a nagy lapulevelek alól egyszerűen nem tudtuk a madarat repülésre késztetni. Vadkelés nélkül nincs lövés, lövés nélkül nincs minősítés. Pech.
A második napon egy olyan területet kerestünk le, amit az előző két kutya már nagyjából átnézett, mégis a bírók úgy ítélték meg, hogy azok a kutyák nem kerestek elég térölelően, így maradtak lekeresetlen területek. Nem volt nagy bizodalmam, hogy madarat fogunk találni, de a szerencse mellénk állt. Aqua a Nagykönyvben megírtak szerint teljesítette a feladatát. Először egy csapat foglyot állt meg, majd lövés, elhozás után a bírók folytattatták a keresést, hisz még volt idő a 15 perces futamból. Ilyenkor, ha már volt egy jó akciója a kutyának, nem akar az vezető madárba botlani, mert ha véletlenül hibázik a kutya, akkor csak ront az értékelésen. Így arra vettem az irányt, ahol már az előttem levő kutya járt, remélve, ott nem lesz madár. Aqua az első fordulójában kiment szélesen és ahogy fordult, megint megmerevedett. Torkomban dobogott a szívem, jaj, csak legyen ott madár, jaj, csak keljen fel, jaj, csak minden sikerüljön. És sikerült! A bíróknak is tetszettek a látottak.
A nap végén az eredményhirdetésnél könny szökött a szemembe az örömtől! Bármennyit is versenyzik egy ember, bárhányszor is állt már a dobogó csúcsán, egy CACIT cím az mindig is nagy dolog marad. Nyilván lehet vitázni, hogy vajon egy field trial vagy egy háromfázisú mindenes vizsla verseny a rangosabb-e, és nem vitatom az utóbbi értékét sem, de tényként kell elfogadni, hogy a field trial versenyforma az, ami Európa legtöbb országát meg tudja mozgatni, és az itt jól szereplő kutyák kimagasló genetikai értéket képviselnek.
Folytatás az a Kutya újság 2024-es októberi számában!
Szerző: Miczek Zsófia