2024. 09.23-29. között Horvátországban, Vinkovce városban rendezték az FCI IGP világbajnokságot. 38 országból, összesen 143 nevezés érkezett be; a világ minden tájáról jöttek a versenyzők a megmérettetésre.
Magyarországot az alábbi párosok képviselték:
Hu1 – Arató Péter és Boyka de Fontemordant (malinois)
Hu2 – Zsidi Dávid és Black Mask Siculium Bredd (malinois)
Hu3 – Lazarits Dóra és Eddard Stark Is Always Crazy (malinois)
Hu4 – Fenyőfalvi Krisztián és Alpacino von Olfmar (malinois)
Hu5 – Pityinger József és Akeem Yucero Bohemia (malinois)
Szabadkártya (dobermann világbajnok) – Csoszánszky Szilvia és Xhunter von Warringhof
Tartalék1 – Számfira Zoltán és Bran re Torsio (malinois)
Tartalék2 – Suszter Ferenc és Cody von Kalypso Land (malinois)
Mi az IGP?
Az IGP (Internationale Gebrauchshunde Prüfungsordnung) egy nemzetközi munkakutya-vizsgarend, amely három ágazatból – nyomkövetés, engedelmes és őrző-védő munka – áll. Tulajdonképpen az 1900-as években alakult ki, a németjuhászok tenyésztési tesztjeként, hogy a fajta tenyésztői jobban fel tudják mérni kutyáik karakterét. A sport fejlődésével párhuzamosan ez a tenyészteszt kiterjedt az összes őrző-védő fajtára (rottweiler, boxer, óriás schnauzer stb.), és egy igazi kutyás triatlonná nőtte ki magát. Jelenleg az egyik legnehezebben elsajátítható és versenyezhető kutyasport, ami mind a felvezetőtől, mind a kutyától hihetetlen pontosságot igényel.
A három ágazat magas szintű, versenyszerű műveléséhez nagyon sokoldalú és kiegyensúlyozott kutya szükséges. Az IGP-ben a legmagasabb, IGP 3-as szinten a pályamunka mind engedelmesben, mind őrző-védőben tulajdonképpen egy kűr: előre meghatározott feladatokat kell teljesíteni, ugyanabban a sorrendben. Ez az egyszerűség adja a sport egyik nehézségét hiszen a kutyák a képzés során megtanulják a feladatok sorrendjét, a versenyeken azonban, ahol jutalmazás nélkül kell azokat bemutatni, minden, az ideálisnak vélt kivitelezéstől való eltérésért pontlevonás jár. A képzés során nagyon nagy hangsúlyt kell fektetni arra, hogy a kutya jókedve végig megmaradjon: örömmel, felszabadultan hajtsa végre a feladatokat. Mindezek mellett gyorsnak, pontosnak is kell lennie. Egy világbajnokságon az apró kis hibák is sokba kerülhetnek a pontozáskor.
A nyomkövetés során egy képzett nyomfektető 3 db kis méretű, úgynevezett nyomtárgyat vesz magához a nyomfektetés előtt. A bíróval történő egyeztetést követően egy előre meghatározott nyomvonalon, ami legalább 600 lépés, végigsétál, melyben van 4 db derékszögű fordulat. A tárgyakat elhelyezi a nyomszárakon, az előírásoknak megfelelően, a nyom végére kerül az utolsó tárgy. Legalább egy órás időkiesést követően a kutya megkezdi a nyom kidolgozását. 10 m hosszú pórázon halad a kutyavezető előtt, a megtalált tárgyakat jelezheti fekve, ülve, vagy állva, esetleg szabályosan be is apportírozhatja azokat. A nyomkövetés során értékelik a kutya pontosságát, a keresési stílusát, intenzitását.
Itt is fontos szempont, hogy a kutya végig jókedvűen, élvezettel dolgozzon, és láthatóan örömét lelje a munkában. Őrző-védő ágazatban a kutyától egyszerre elvárás a segéddel szembeni határozott, domináns fellépés és a magas ösztönállapot ellenére a tökéletes vezethetőség. A kutyának gyorsan, hatékonyan kell megállítania a szökési kísérletet és elhárítania a támadást. A védőkart határozottan, de nyugodtan és erősen kell fognia. Amikor pedig a vezető annak eleresztésére utasítja, arra azonnal reagálnia kell és anélkül, hogy a segédhez hozzáérne, nagyon aktívan kell őt őriznie.
Fontos megemlíteni, hogy országonként csak 5 fő +2 tartalék vehet részt a világbajnokságon, akiket a szezon kvalifikációs versenyein elért pontszámaik alapján a MEOESZ delegál. Így azon túl, hogy kb. 3-4 év kell, mire a legmagasabb szintre eljut egy versenyző, szinte egész évben, versenyről versenyre zajlik a felkészülés, hogy a vb-re a legjobb eredményt sikerüljön hozni. Mivel a munkákat csak egyszer lehet bemutatni és ismétlésre nincs lehetőség, ezért egy hiba becsúszása bármelyik ágazatban, végzetes lehet az eredmény szempontjából.
A verseny hetének első két napja gyakorlással (gyorstréning), állatorvosi vizsgálattal, csapatfotózással, majd sorsolással telt. Gyorstréning alatt a párosoknak lehetősége van megismerni a pálya sajátosságait, az akadályok elhelyezését. Aki tehette, elment nyomkövetni is, a szervezők által kijelölt területekre.
A világbajnokság sajátossága – a hazai versenyektől eltérően –, hogy a párosok egy nap csak egy ágazatot teljesítenek, ugyanakkor a sorrend teljesen véletlenszerű. A hazai válogató versenyeken az engedelmes és az őrző-védő munka egy napon van, egymás után, megfelelő pihenőidővel és a nyomkövetés ágazat, a sorsolás függvényében, van a másik napon.
Az FCI IGP Világbajnokság magyar eredményei
Születtek szép magyar eredmények, Arató Péter és Boyka kutyája 95 pontos engedelmes munkát mutattak be, csak a későbbi világbajnok előzte meg őket egy ponttal ebben az ágazatban. Lazarits Dóra és Ned 93 pontos őrző-védő munkája szintén a második legmagasabb pont volt a mezőnyben. Lazarits Dóra egyéni 6. helyen, Arató Péter 11. helyen végeztek, Csoszánszky Szilvia pedig a 25. helyen zárta a versenyt.
A legeredményesebb magyar versenyzővel, Lazarits Dórával készült interjú az a Kutya újság 2024-es novemberi számában olvasható!
Szerző: Acsády Krisztina és Pap Réka