Forró nyarunk nagyon gyorsan, szinte egyik napról a másikra hideg ősszé, majd téllé vált, a hajnalok gyakran megközelítik, az erdők mélyén el is érik a fagypontot. Túl vagyunk az erdők királyának nászidőszakán s elkezdődtek az apróvadas vadászatok is. Emellett a különböző vízimadarak vadászata is időszerűvé vált. A vízimadarak vadászata esetén elengedhetetlen, hogy vadászkutyáink a hideg vízből apportírozzák a zsákmányt.
De nem csak a vadászkutyák kerülhetnek olyan közegbe, ahol a testhőmérsékletük csökkenhet. S habár a klímaváltozás évről évre enyhébb telekkel lep meg minket, mégis felléphet kutyáinknál a hipotermia jelensége, kialakulásához nem szükséges a fagypont alatti környezet.
Mi is a hipotermia?
A hipotermia, a szervezet működése szempontjából abnormálisan alacsony testhőmérséklet jelent. Ez ugyanolyan veszélyes állapot a kutyáknál, mint a túlmelegedés. Mind a túl magas, mind a túl alacsony testhőmérséklet olyan veszélyállapotok, amelyekre fokozott figyelmet kell fordítanunk, különösen akkor, ha kutyáinkkal vadászunk. Kutyák esetében akkor beszélhetünk hipotermiáról, ha testhőmérsékletük 37 °C alá esik. Ez az állapot akkor következhet be, ha a kutya hosszabb ideig – megfelelő védelem nélkül – hidegnek van kitéve. Ezért nagyon fontos, hogy kutyáinkat a hidegebb hónapokban melegen tartsuk, illetőleg olyan védelemmel lássunk el, amiben saját testhőjükkel, megfelelő hőmérsékletet tarthatnak fenn, elkerülve ezzel a hipotermia kialakulását.
Ha nem kezelik a hipotermiát, szív- és légzési elégtelenséget, agykárosodást, kómát és akár halált is okozhat.
A hipotermia három szakaszra bontható:
1. Enyhe hipotermia: 32-37 °C között,
2. Mérsékelt hipotermia: 27-32 °C között,
3. Súlyos hipotermia: 27 °C alatti állapot.
De vajon honnan tudhatjuk, milyen jeleket tapasztalhatunk a hipotermia kialakulásakor?
A hipotermia jelei és tünetei a kutyáknál
A kutyák hipotermiájának első jelei a reszketés és remegés. Ha kutyánk fázik, reszketésükkel a bőr alatti kötőszövet izmait mozgatva próbálnak hőt termelni. Későbbi tünet a letargia, a depressziós állapot: a hipotermiás kutyák kevésbé aktívak, mint általában. Fáradtnak tűnhetnek, nem akarnak játszani. Az alacsonyabb testhőmérséklet: A kutya normál testhőmérséklete 38,3-39,2 °C. Ha 37 °C alá csökken a test hőmérséklete, az hipotermiát jelent.
Egyes kutyák a hipotermia során olyan jeleket is mutathatnak, mint:
• Fokozott szívverés, majd lassú pulzus,
• Gyors légzés, majd fokozatosan lassabb légzés,
• Lassúság és késleltetett reflexek,
• Depresszió,
• Sápadtság,
• Kitágult pupillák,
• Eszméletvesztés.
Súlyos esetekben a kutyák nem reagálnak a környezet ingereire, eszméletüket veszíthetik.
Mely kutyák érzékenyek a hipotermiára?
Míg az egészséges felnőtt kutya csak hideg hőmérsékleten kerülhet a hipotermia állapotába, addig az újszülött kölykök normál hőmérsékleten is ki vannak téve a fokozott hővesztésnek. (Fontos megemlítenünk továbbá olyan kórokozókat, mint pl. a herpesz, amely szaporodásához lecsökkent testhő szükséges, elhullással, legrosszabb esetben akár komplett alom elvesztéssel is számolnunk kell az anyaállat védőoltás nélküli állapota esetében.) Többek között ezért is fontos őket egyéb, kiegészítő melegítő forrással is ellátni, ha anyjuk éppen nincs mellettük. A kistestű kutyák, idősebb kutyák, kölykök és rövid szőrű kutyák esetében nagyobb a gyors testhőveszteség kockázata, így a hipotermiás állapot kialakulása is. A hipotermiára való érzékenység a kutya egészségi állapotának is függvénye.
Hideg időben a kutyáink táplálása is nagyobb figyelmet igényel. Általában a megszokott adag 1,5-2-szerese is szükséges az ugyanazon kondíció fenntartásához. Ha viszont a hidegben dolgoztatjuk kutyánkat, pl. vadászunk kutyánkkal, akkor az ennél nagyobb adag is szükséges, illetőleg a táplálékuk zsírban gazdagabb is lehet. A jól tápláltság drasztikusan javítja a kutya hidegben nyújtott teljesítményét és a hipotermia kialakulása elleni védelmét.
A hipotermia kezelése kutyáknál
• Ha felmerül a gyanú, hogy kutyánk hipotermiában szenved, azonnal vigyük meleg helyre, és forduljunk állatorvoshoz.
• A hipotermiás kutyát addig kell kezelni, amíg el nem éri a normális testhőmérsékletét.
• Az enyhe hipotermia általában a test hidegtől való elszigeteléssel és takaróval kezelhető.
• Mérsékelt hipotermia esetén aktív külső hőforrásokra, például sugárzó hőre van szükség (a takaró mellett!).
• A súlyos hipotermia invazív felmelegítést igényel, például meleg intravénás folyadékot.
Hogyan előzhetjük meg a hipotermia kialakulását?
Tartsuk a kutyánkat védett helyen: Kutyánkat – évszaktól függetlenül – mindig tartsuk az időjárás viszontagságaitól védett helyen. Ha nagyon hideg van, akkor a legbiztonságosabb fűtött helyiségben tartani őket.
Biztosítsunk számára meleg menedéket: Ha kutyánknak kint kell lennie, gondoskodjunk meleg, szigetelt menedékről számukra. Legyen mindig lehetősége szél- és csapadékvédett helyen tartózkodnia. Tartózkodási helyén legyen mindig egy olyan terület – kutyaól –, melyet saját testhőjével képes szabályozni.
Testhőt védő ruházat: Használjunk kutyakabátkát, különösen kicsi, rövid szőrű vagy idős kutyáknál. Ezek extra melegséget biztosíthatnak. A neoprén testvédő kabát vadászkutyák számára is védelmet biztosít hideg vízben való munka közben.
Szárítsuk meg őket: Ha kutyája nedves lesz az esőtől vagy hótól, alaposan szárítsuk meg a hőveszteség elkerülése érdekében. Ez fürdés után is fontos. Vizes kutyával hideg időben sétáltatni ugyanúgy veszélyes lehet. Vadászkutyák esetében, ha hideg vízből apportíroznak, a munka befejeztével töröljük őket szárazra és tartsuk őket meleg helyen, vagy a saját testhőjük által szabályozható méretű boxban.
Biztosítsuk számukra az aktív mozgás lehetőségét: A rendszeres testmozgás segíthet megőrizni kutyánk egészségét, így a hipotermia kialakulását is csökkenthetjük. Hideg időben ügyeljünk arra, hogy a sétáink rövidek legyenek, inkább a séták számának növelésével biztosítsuk a megszokott mozgás időtartamát.
Figyeljünk a jelekre: A fentiek betartása esetén is mindig figyeljünk a hipotermia jeleire. Ha valamelyiket tapasztaljuk, azonnal cselekedjünk.
A hipotermia kezelésének legjobb módja a megelőzés. S néhány jó tanács, ha kutyánkkal hideg, téli időben vadászunk:
• Tartsuk melegen a kutyát az úti cél felé vezető úton. Ha lehetséges, hadd üljön be az autó fűtött területén. Vagy ha az autó – pickup – hátuljában tartjuk, győződjünk meg arról, hogy nem huzatos helyen van kutyánk.
• A nedves kutyát ne szállítsuk szeles, huzatos helyen. Használjunk zártabb hordozható szállítóboxot, vagy helyezzük a kutyánkat a fűtött vezetőfülkébe.
• Ne hagyjuk, hogy kutyánk a szükségesnél több időt töltsön a vízben.
• Tegyünk neoprén mellényt a kutyára. Győződjünk meg arról, hogy a mellény mérete megfelelő (szorosnak kell lennie, mint egy búvárruha lenne), rögzítsük megfelelően a kutyán.
• Ne hagyjuk, hogy kutyánk kimenjen a vékony jégre, hogy elhozzon egy madarat. A parttól távolabb vékonyabb a jég, nem érdemes kockáztatni.
• A kennelben tartott kutyák jobban bírják a hideget, mint a lakásban tartottak. Azonban ők is ki vannak téve a hipotermia kialakulásának, ha nem vagyunk figyelmesek.
• A hipotermia jelei vadászkutyafajtáinknál általában a következők: didergés, parancsok megtagadása, a feladat hatékonyságának csökkenése és a folytatás megtagadása. Sok kutya reszket, ha fázik. Ez oda vezethet, hogy a kutya szakaszosan felveszi egyik végtagját, vagy leül, és megtagadja a feladat folytatását. A csökkent szaglás az orrjáratok ereinek összehúzódásából ered az alacsonyabb hőmérséklet következtében. Ha ez fennáll, könnyen észrevehetjük, hiszen kutyánk gyakran túlfut az apportírozandó madarakon. A kennelekben tartott kutyák megtagadhatják az onnan való kijövetelt.
• Ha vadászkutyánk nincs jól felkészítve a hideg időben való munkára, és vezetője sem felkészült a lehűlés jeleinek detektálására, a hipotermia komoly kockázatot jelent a kutya számára. Felelős kutyatartóként kötelességünk felkészülni az ilyen esetekre, hogy szükség esetén azonnal cselekedhessünk.
Szerző: Ujhelyi Tamás
A cikk először az a Kutya újság 2024-es novemberi számában jelent meg.