Az előzőekben összefoglaltuk az XL bully-t érintő korlátozás Nagy-Britannia és Skócia területén. Láthattuk, hogy az 1991-es törvényben meghatározott veszélyes eb kategóriába nemcsak az XL bully tartozik, hanem más fajták is érintettek. Ennek értelmében ezen fajták tartása, tenyésztése, cseréje, eladása, illetve importálása is tilos, mely alól kivételes esetekben enged csak mentesülni a törvény, akkor is csak a tartás tilalma alól.
Több országban is vannak hasonló szabályozások
Sajnos a fajta alapú besorolás nem csak a Szigetországban gyakorlat. Jelenleg több európai országban is ezt a típusú szabályozást követi a veszélyes ebekre vonatkozó rendszer. Németországban már az összes tartományban szigorítás alá vonták, bizonyos területeken fajtakatalógusokat hoztak létre, amely jellemzően a bull típusú kutyák (pit bull terrier, az amerikai staffordshire terrier, a bullterrier és a staffordshire bullterrier) tartását és tenyésztését korlátozza, de Brandenburgban az előírás a bizonyos marmagasságot és testsúlyt elérő kutyákat érinti. Nem kell messzire menni, a szomszédos Ausztria fővárosában is úgynevezett kutya vezetői engedély szükséges a rottweiler, a pit bull terrier, a bullterrier, a staffordshire bullterrier, az amerikai staffordshire terrier, a nápolyi masztiff, a fila brasileiro, a masztiff, a bullmasztiff, a tosa inu, az argentin dog, illetve ezen fajták keverékeinek tartásához.
De találunk fajta alapú korlátozásokat Dániában, Norvégiában, Romániában, sőt még az Egyesült Államokban is. Ha megnézzük a fentiek alapján elmondható, hogy Európa számos országában alkalmazzák azt, hogy bizonyos fajtákat kiemelnek és korlátozás vagy tiltás alá vonják a tartásukat szakmailag nem feltétlenül megalapozott indokok alapján. Jelenleg nem állnak rendelkezésre olyan adatok, melyek azt bizonyítanák, hogy a korlátozások hatására csökkent volna a kutyatámadások száma.
Mélyíti a sztereotípiákat?
Az angol Kennel Klub egyenesen elavultnak és hatástalannak nevezi az angliai fajta alapú korlátozást. Ezen típusú kutyákkal szemben sajnálatos módon még jobban elmélyítik a fennálló sztereotípiákat.
Szerencsére Magyarország nem alkalmazza ezt a gyakorlatot, és hazánkban az állatvédelem területén is a felelős állattartás népszerűsítése a cél, legyen szó fajtatiszta vagy keverék kutyákról. Mi, kutyatartók és tenyésztők pedig a legtöbb, amit tehetünk, hogy megállítsuk ezt a folyamatot, ha felelősen, körültekintően választunk kutyát, illetve gazdásítjuk a nálunk született kölyköket, továbbá odafigyelünk a megfelelő szocializációra legyen szó bármilyen típusú kutyáról. Állataink jólléte és jövője mindannyiunk felelőssége!
A cikk először az a Kutya újság 2024-es októberi számában jelent meg.