10 tipp, hogy kutyánk könnyebben átvészelje a nyári hőséget

Fotó: 123rf.com

A kutyáknak ugyanúgy szükségük van a melegben a hűtésre, mint nekünk, embereknek, mert a szervezetükben rövid idő alatt veszélyes hőtolulás alakul ki.

Mivel a kutyáknak csak kevés verejtékmirigyük van a mancsaikon és különösen a tappancsok területén, ezért – velünk, emberekkel ellentétben – nem tudják a meleg időben izzadással kellőképpen szabályozni a testhőmérsékletüket. A kutyák legfontosabb hűtési mechanizmusa ezért a zihálás. Az általa okozott légáramlás több nedvességet párologtat el a nyálkahártyán. Ez a testhőmérséklet csökkenéséhez vezet.

Éppen ezért nagyon fontos, hogy a kutyának elegendő vizet biztosítsunk, ha nagyon meleg van és/vagy megerőltető tevékenységet végez, mivel a lihegés során rövid idő alatt sok folyadék párolog el. A lihegés azonban csak korlátozott mértékben segít, és különösen a hosszú bundájú kutyák általában nagyon szenvednek a forró nyárban. Segítsünk tehát négylábú társainknak, hogy nyáron lehűljenek, és elviselhetöbbé tegyük számukra a hőséget.

1. Vízből sosem elég

Mindig biztosítsunk kutyánknak sok folyadékot. Otthon a vizes tál mindig legyen tele friss vízzel, utazáskor pedig vigyünk magunkkal palackban vagy hordozható itatóban vizet, amivel gyakran kínáljuk meg a kutyát.

Fotó: 123rf.com

2. Védekezzünk a leégés ellen

A napégés nemcsak minket, hanem négylábú barátunkat is veszélyeztetheti. Legyünk óvatosak az érzékeny bőrű, világos színű kutyákkal: kenjünk rendszeresen naptejet az orrhátra és a fülekre, hogy megvédjük a kutyát a leégéstől.

3. Etessünk sűrűbben és kisebb adagokat

A nagy adagokat a kutyák nagyon nehezen emésztik meg a meleg időben. Jobb, ha sűrűbben kínáljuk kedvencünket kisebb adagokkal.

4. Óvatosan a fizikai megerőltetéssel

Kerüljük a megerőltető testmozgást meleg időben, például a kerékpár melletti futást.

5. Vizsgáljuk meg a vizet úszás előtt

A csobbanás jó ötlet kánikulában, de nem mindegy, milyen vízbe engedjük bele a kutyát. Fontos, hogy biztonságos legyen, ne legyenek éles tárgyak a víz alatt, illetve a part se legyen túl meredek, hogy a kutya biztonságosan ki tudjon mászni. Emellett ellenőrizzük mindig azt is, hogy nincs-e az állóvízben kékalga, mivel ez nagyon veszélyes a kutyákra, valamint a gyenge immunrendszerű emberekre, és akár halálhoz is vezethet.

6. Séta csak korán reggel és késő este

Kerüljük a kánikulában az aszfaltozott utcákat: a felforrósodott járda súlyos sérüléseket okozhat a kutya tappancsán. Válasszuk inkább az erdei ösvényeket és az árnyékos sétányokat, de a legjobb, ha a sétákat a kora reggeli és a késő esti órákra időzítjük.

Fotó: 123rf.com

7. A szőrzet megrövidítése

Bizonyos fajták esetében a szőrzet megrövidítése megkönnyebbülést jelenthet, de ne essünk túlzásba, mert a szőrzet napvédelemként és hőszigetelésként is szolgál.

8. Óvatosan a rövid orrú fajtákkal!

A rövid orrú kutyák, például a mopszok, különleges gondozást igényelnek, mivel hőszabályozásuk eleve korlátozott. A túlzott hőség gyorsan veszélybe sodorja ezeknek a fajtáknak az életét.

9. Elővigyázatos autózás

Sokan inkább lehúzzák az ablakot a klímarendszer működtetése helyett, pedig a nem túl alacsony hőfokra állított és nem közvetlenül a kutyára irányított klíma még mindig jobb, mint a kereszthuzat, amely szemgyulladást okozhat a kutyáknál.

10. Egy percet se hagyjuk az autóban!

Soha ne hagyjuk a kutyát az autóban: mivel a kutyáknak csak kevés verejtékmirigyük van, és főként lihegéssel hűtik magukat, a forró autó belsejében gyorsan helyrehozhatatlan szervi károsodást vagy akár szívmegállást szenvedhetnek! A kutyák túlmelegedésének jelei az erős zihálás és az apátia, de néha az idegesség is. A nagyon erős zihálás, a tántorgás, a sötét nyelv vagy az üveges tekintet és a hányás azt jelzi, hogy a kutya valószínűleg már hőgutát kapott, és akut életveszélyben van.

A cikk először az a Kutya újság 2024-es júliusi számában jelent meg.

Share this post

scroll to top
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com