Kutyák a világirodalomban: képregények, melyekben ebek szerepelnek

Kutyás irodalmi utazásunk során egy olyan műfaj területére kalandozunk, amely kapcsán talán mondhatják az olvasók, hogy ez nem is igazi irodalom. Én azonban most megpróbálkozom azzal, hogy meggyőzzem Önöket, hogy a képregények is az irodalom részét és természetesen a kutyás irodalom részét is képezik.

Kutyák képregényekben

Napjainkban már számos vélemény szerint a képregények irodalmi értéke vitathatatlan. Sok képregény, különösen a grafikus regények, komoly irodalmi elismerést kaptak, és számos művész és író dolgozik a képregényformátumban, akik irodalmi szempontból is jelentős alkotásokkal járulnak hozzá a kultúrához. Tehát a képregények irodalmi műfajként való elismerése egyre inkább elfogadottá válik. A képregénykultúra napjainkban is virágzik. De miért is szeretik az emberek, köztük én is, a képregényeket? A képregények népszerűségének sok oka lehet, de összeszedtem az olvasónak párat azok közül, amelyek miatt engem is megfog a világuk.

Egyrészt mert olvasás közben vizuális élményt is adnak. A szöveg és a képek ötvözése magasabb élményt nyújthat. Ehhez hasonló élményt adnak az illusztrált könyvek is és ilyennel már találkozhattunk utazásunk korábbi állomásainál. Másik ilyen ok lehet a képregényekhez kapcsolódó kultúra, mint például a gyűjtés, és az, hogy közösségi élményt nyújtanak. Az emberek szívesen találkoznak más rajongókkal, megosztják a véleményüket és részt vesznek közös eseményeken. Ezek mellett a képregények gyakran olyan ikonikus karaktereket mutatnak be, akikhez az olvasók könnyen tudnak kapcsolódni. Végül pedig a képregények általában könnyen olvashatók és gyorsan feldolgozhatók, ami vonzó lehet a zsúfolt életmódú emberek számára. 

Napjainkban pedig az online platformok és digitális képregények elérhetősége is tovább növeli a népszerűségüket. Manapság számos képregénykultúra létezik, amelyek különböző stílusokat, műfajokat és közönséget céloznak meg. Így pl. az amerikai szuperhős képregények, a japán manga, a gyakran ingyenesen elérhető digitális képregények a webcomicok, az indie képregények, amelyeket független alkotók készítenek vagy a graphic novel (grafikus regény), amely egy olyan formátum, amely hosszabb, összefüggő történeteket mesél el, és gyakran komolyabb témákat dolgoz fel. 

Szintén a képregénykultúra részét alkotják az olyan események, mint a Comic-Con, ahol a rajongók találkozhatnak kedvenc alkotóikkal, részt vehetnek panelbeszélgetéseken és megvásárolják a legújabb képregényeket, vagy a cosplay (costume play), ami a képregények és anime karakterek öltözködését jelenti, és egyre népszerűbbé vált a képregényes rendezvényeken. A cosplay közösség aktív, és sokan szívesen készítenek saját jelmezeket. Végül ne felejtkezzünk meg arról sem, hogy milyen meghatározó szerepe van a képregényekből készült filmeknek és sorozatoknak is ebben a kultúrában. Ezek a produkciók új rajongókat vonzanak a képregények világába.

A kutyás képregények különleges helyet foglalnak el a képregény kultúrában, és számos műfajban és stílusban léteznek. A most következő felsorolásban számos olyan híres kutyás képregénnyel ismerkedünk meg vagy közösen idézzük fel emlékeinket, melyeken generációk nőttek fel világszerte, és sokan közülük természetesen megihlették a filmes alkotókat is. Utazásunk során találkozunk az amerikai és európai alkotásokkal is, és nincs időrendiség, de ennek csupán az az oka, hogy így jutottak eszembe. Mint amikor beszélgetünk „Tudod… Emlékszel… És még az is…”

Kezdjük is egy népszerű kedvenccel, Snoopy-val

A „Snoopy” a híres amerikai képregénysorozat, a „Peanuts” szereplőjeként ismert, amelyet Charles M. Schulz alkotott. A „Peanuts” sorozat 1950. október 2-án indult, és azóta világszerte ismertté és népszerűvé vált. A sorozat középpontjában egy csoport gyerek és a kutyájuk, Snoopy áll, és a mindennapi élet, a barátság, a szorongás és a felnőtté válás témáit dolgozza fel.

A kutyafőszereplő Snoopy, a beagle, aki Charlie Brown, az egyik szereplő hűséges társa. Snoopy a Peanuts sorozat egyik legkedveltebb és legismertebb karaktere és egyben a humor, a kreativitás és a fantázia szimbóluma. A Peanuts sorozat nemcsak képregények, hanem a modern amerikai kultúra egyik meghatározó alapköve, hiszen a mai napig inspirálja a művészeket és írókat világszerte. Nem is beszélve a híres amerikai rapper Snoop Dogg művésznevéről (eredeti neve: Calvin Cordazar Broadus Jr.). A rapper művésznevében a „Snoop” név egyértelműen „Snoopy”-ra utal. Gyermekkorában ez volt a beceneve, melyet édesanyja adott neki, és amely Snoopy karakterére utalt.

Következő szereplőnk: Odie

A „Garfield” egy népszerű amerikai képregénysorozat, amelyet Jim Davis alkotott. A sorozat 1978. június 19-én indult, és azóta természetesen nincs olyan szeglete a nagyvilágnak, ahol nem ismernék. A Garfield képregények középpontjában a kövér, lusta és ironikus macska, Garfield áll, aki a gazdájával, Jon Arbuckle-lal és annak kutyájával, Odie-val él együtt. Odie egy esetlen, de imádnivaló beagle, aki gyakran Garfield célpontja. A két állat kapcsolata számos humoros helyzetet teremt. Odie hűséges barátja Garfieldnak, és bár Garfield gyakran gúnyolja őt, a kutya szeretete és barátsága mindig jelen van. A Garfield képregények tehát nemcsak a humor és a szórakozás forrásai, hanem a barátság és a mindennapi élet szórakoztató oldalát is bemutatják, Odie pedig a sorozat egyik szerethető és emlékezetes karaktere.

A Garfield képregények azonban jóval többek, mint képregények, hiszen a modern humor egyik alapkövévé váltak. Komoly kulturális hatását mutatja az is, hogy Jim Davis munkássága és a Garfield karaktere a mai napig inspirálja a művészeket és írókat világszerte.

Scooby-Doo

A következő képregényünk egy rend hagyónak is mondható alkotás, hiszen először William Hanna és Joseph Barbera, a Hanna-Barbera animációs stúdió alapítói és alkotói egy animációs sorozatot indították útjára 1969-ben, címe pedig Scooby-Doo lett. A képregények, amelyek a sorozat alapján készültek, több kiadó által jelentek meg az évek során (pl. Marvel Comics, DC Comics) és különböző művészek és írók dolgoztak rajtuk a különböző kiadások alkalmával. A képregények általában a sorozatban megszokott rejtélyek köré épülnek, ahol a csapat különböző szörnyekkel és bűnözőkkel találkozik.

Minden karakternek megvan a saját jellegzetessége, például Fred a vezető, Diána a divatos, Vilma az okos, Bozont a félénk és Scooby a félelmetes, de hűséges kutya. A Scooby-Doo képregények szorosan kapcsolódnak a franchise többi eleméhez, beleértve a televíziós sorozatokat, filmeket és videojátékokat.

A Scooby-Doo franchise generációkon átívelő népszerűsége miatt a képregények is jelentős helyet foglalnak el a gyerekek és felnőttek szórakoztatásában. A Scooby-Doo képregények tehát a klasszikus mesei elemeket ötvözik a humorral és a rejtélyekkel, amelyek a Scooby-Doo sorozat védjegyévé váltak.

De ha már képregények, illetve kutyás képregények, akkor evezzünk át Európába, mert itt is születtek ikonikus alkotások.

Tintin kalandjai: Milu kutya

Elsőként személyes kedvencem, a Tintin kalandjai című képregénysorozat jöjjön és egyik főszereplője, Milu kutya. A Tintin kalandjai (franciául: „Les Aventures de Tintin”) egy ikonikus képregénysorozat, amelyet a belga művész, Hergé (született Georges Remi) alkotott. A sorozat első része 1929-ben jelent meg, és azóta világszerte népszerűvé vált. A Tintin kalandjait a képregények egyik legfontosabb és legbefolyásosabb sorozataként tartják számon. Főszereplői Tintin, a fiatal újságíró, illetve Milu, Tintin hűséges foxterrier kutyája, aki mindig mellette van a kalandok során. A sorozat 24 fő képregényből áll, amelyek közül az első, „Tintin a Föld körül” 1929-ben jelent meg. A Tintin kalandjait több film és animációs sorozat is feldolgozta.

A legismertebb a Steven Spielberg által rendezett „Tintin kalandjai” című 2011-es animációs film, amely a „Tintin a Föld körül” és a „Tintin és a titkos fegyver” című képregények elemeit ötvözte. A Tintin kalandjai képregénysorozat tehát egy gazdag és sokszínű világot kínál az olvasóknak, tele izgalmas kalandokkal, humorral és mélyebb társadalmi üzenetekkel.

És természetesen nemcsak a gyerekeknek, fiataloknak, hanem tapasztalatból állíthatom, a felnőtteknek is.

Lucky Luke: Rantanplan

A következő képregény kapcsán évekig abban a tévhitben éltem, hogy ez egy amerikai képregény, de aztán utána jártam és kiderült, hogy a „Lucky Luke” egy népszerű francia-belga képregénysorozat, amelyet Morris (született Maurice De Bevere) alkotott, és később René Gijo (Goscinny) is hozzájárult a történetekhez. A sorozat 1946-ban indult, és azóta világszerte népszerűvé vált, számos nyelvre lefordították. A történetek a vadnyugaton játszódnak, szereplője Lucky Luke, a cowboy, aki a törvény szolgálatában áll, és aki híres arról, hogy „gyorsabb a saját árnyékánál”. Lucky Luke kutyája Rantanplan, aki egy bumfordi, de szerethető karakter. Rantanplan a sorozatban a „legbutább kutya” címet viseli, és gyakran komikus helyzetekbe keveredik. A kutya neve a francia „Rantanplan” szóból származik, amely a „Rin Tin Tin” (egy híres filmes kutya) paródiája. Rantanplan nemcsak Lucky Luke hűséges társa, hanem a történetek humoros elemét is képviseli. 

A Lucky Luke sorozat világszerte népszerű, és számos nyelvre lefordították. A karakterek és a történetek a popkultúra részévé váltak, és a sorozat számos filmadaptációt, animációs sorozatot és videojátékot inspirált.

Asterix: Ideafix

Végül pedig jöjjön egy nagy klasszikus, az Asterix, egy népszerű francia képregénysorozat, amelyet René Goscinny írt és Albert Uderzo illusztrált. Az első kötet, „Asterix, a gall” (franciául: „Astérix le Gaulois”), 1961-ben jelent meg, és azóta világszerte népszerűvé vált. A sorozat a gallok és a rómaiak közötti konfliktusokat mutatja be, humoros és szórakoztató módon. Főszereplője Asterix, a bátor és ravasz gall harcos, aki a barátjával, Obelix-szel együtt harcol a rómaiak ellen. Obelix a hatalmas, erős gall, és aki véletlenül beleesett a varázsitalba, amelyet a druidájuk, Csodaturmix készít. Ideafix, vagy egyes fordításokban Töpszlix Asterix kutyája, aki egy rendkívül intelligens kis fehér terrier. A karakter a sorozatban a hűség és a barátság szimbóluma. Ideafix gyakran részt vesz Asterix és Obelix kalandjaiban, és a történetek során sokszor megjelenik, mint a csapat tagja. A kutya neve a francia „idée fixe” kifejezésből származik, ami „rögzült ötletet” jelent, utalva a kutya hűségére és kitartására.

Az Asterix képregények humoros módon mutatják be a gallok és a rómaiak közötti harcokat, a gallok bátorságát és ravaszságát, valamint a rómaiak ostobaságát. Az Asterix sorozat több mint 30 kötetből áll, és az első kötet óta számos folytatás készült. Az utolsó kötet, „Asterix és a Változó Világ” (franciául: „Astérix et le Griffon”), 2021-ben jelent meg. Az Asterix képregények világszerte népszerűek és több mint 100 millió példányban adták el őket. A képregénysorozat számos animációs filmet és élőszereplős filmet inspirált. Ideafix fontos karakter a történetek szempontjából is. Nemcsak Axterix hűséges társa, hanem sokszor humoros és aranyos karakter is. Ideafix képregénykarrierje az Asterix képregényekben kezdődött, de a híres gall kutya olyan fontos karakterré vált, hogy a szerzőpáros önálló képregénysorozatot alkotott Ideafix főszereplésével. Így született meg pl. az Ideafix és a rebellisek 1-4. és az Ideafix és a Druida. 

Nekem mindig szórakoztató élmény képregényt olvasni, és bízom benne, hogy az olvasóknak is kedvet tudtam csinálni ehhez a mostani utazásunk során. Így a végére engedjenek meg az olvasók egy személyes történetet. Már igencsak felnőtt voltam, amikor a Tintin kalandjai sorozatot olvastam és végül annyira beleszerettem, hogy össze is gyűjtöttem! Utazásunkat folytatjuk! Tartsanak velem!

Szerző: EBlogger

A cikk először az a Kutya újság 2024-es novemberi számában jelent meg!

Share this post

scroll to top
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com