Interjú az FCI 2. Individual Mentőkutya Világbajnokság legeredményesebb magyar versenyzőjével

Fotó: Szalánczi Gábor

Csepregi Annamária a nemrég megrendezésre került FCI 2. Individual Mentőkutya Világbajnokság legeredményesebb magyar versenyzője. Szalánczi Gábor kérdezte.

– Mutasd be légy szíves önmagad és kutyádat!

– Csepregi Annamária vagyok, a Mancs a Kézben Mentőkutyás Egyesület tagja. A mentőkutyázást ebben a csapatban kezdtem Novával, cane corso kutyámmal 7 évvel ezelőtt. Novával sikeresen teljesítettük a terület és romkutatás emelt szintű vizsgáját. Terület MRT-t (mission readiness test) szereztünk 2021-ben, részt vettünk 2022-ben Romániában a IRO mentőkutya világbajnokságon, valamint 2023-ban segítettünk a törökországi földrengésnél az eltűntek keresésében.

A kutyám Pixel, 5 éves belga juhász, malinois, Veres Katalin csapattagunk tenyészetéből van, kifejezetten mentőkutyás célokkal került hozzám babakorban. Rendelkezik emelt szintű terület és romkutató vizsgával, idén megszerezte a terület bevethetőségi (MRT) vizsgáját Szlovéniában. Tavaly 20. helyezett lett az IRO mentőkutya világbajnokságon, idén pedig két fázisban egyedüli sikeres magyar versenyzőként 14. lettünk az FCI mentőkutya világbajnokságon területen.

– Mentőkutyázni lehet-e egyedül, vagy mindenképp csapat kell hozzá?

– Úgy gondolom, hogy a mentőkutyázás csapatsport. Egy bizonyos alapszintig lehet csinálni egyedül, de magasabb szinten mindenképp szükség van a csapatra a tréningeken.

– Vettél már részt éles keresésekben?

– Igen, persze, itthon már több éles keresésen vettünk részt, valamint 2023-ban segédkeztünk Törökországban a földrengés következtében eltűnt emberek keresésében.

Fotó: Szalánczi Gábor

– Mennyire volt nehéz ez a VB? Amikor keresésre indultál, milyen információkat kaptál, ezeket hogyan használtad fel a keresés megtervezésére? Milyen volt a terület, mennyi időbe került a teljesítése?

– Úgy gondolom, hogy sikerült elég kihívást állítani a versenyzők felé a szervezőknek az idei világbajnokságon. A keresés előtt alapinformációkat kaptunk meg, mint hogy hány személyt keresünk, hol találtak meg előzőleg személyeket, mi a keresési terület. A terület domborzati és növényzeti adottsága rejtett magában kihívásokat, valamint a személyek olyan mértékben voltak álcázva, hogy pár méterről sem lehetett észrevenni őket. 26 perc alatt találtuk meg mindhárom személyt.

– Mennyi idő és munka ilyen szintre kiképezni egy mentőkutyát? Szerinted milyen fajta/fajták a leginkább alkalmas/ak mentőkutyának?

– 2,5-3 év tréning, mire egy mentőkutya bevethető vagy magas szinten versenyző korba ér.  De a tréningek sosem állnak meg. Mindig próbálunk új helyszíneket keresni a változatos tréningkörülmények megteremtése érdekében. Én vagyok az élő példája annak, hogy mentőkutyának nagyon sok fajta alkalmas, hiszen egy cane corsoval értem el nagyon szép eredményeket. Amire mindenképp szükség van, hogy a kutya stabil idegrendszerrel rendelkezzen, egészséges legyen és legyen motivált a munkára. Viszont vannak a mentőkutyázásban elterjedt fajták, mint a malinois, border collie, retrieverek stb. Ezeket a fajtákat könnyebb együttműködésre bírni és így picit egyszerűbb velük az amúgy is nagyon komplex tréning.

– Te is önkéntes vagy? Miért csinálod?

– Önkéntesként kezdtem és azóta is önkéntes vagyok, mint ahogyan egyesületünk minden tagja. Mindannyian szabadidőnkben, munka mellett csináljuk a tréningeket, bevetéseket. A miértre mindenkinek más indoka van, én személy szerint rettentően szeretek kutyázni és segíteni másoknak és a mentőkutyázásban megleltem mindkettőt.

Köszönjük, és gratulálunk a sikeres szerepléshez!

Szerző: Szalánczi Gábor

A cikk először az a Kutya újság 2024-es augusztusi számában jelent meg.

Share this post

scroll to top
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com