A kutyák átlagosan 10-15 évig élnek. A kisebb kutyák gyakran tovább maradnak velünk, mint a nagyobbak. Az életkor növekedésével a gondozási rutinokat a változó igényekhez kell igazítanunk, hiszen az idősebb állatok immunrendszere gyengébb lehet, és fogékonyabbak lehetnek a fertőzésekre. Az ápolatlan fülek, szemek és fogak még gyorsabban vezethetnek megbetegedéshez, ezért fontos, hogy rendszeresen foglalkozzunk velük.
A fülek tisztítása
A tiszta fülek elengedhetetlenek a fertőzések és az atkák elszaporodásának megakadályozása érdekében. A fül alapvetően egy öntisztuló szerv, de azért nem szabad elhanyagolnunk. A fültisztítás szükségességének gyakorisága kutyánként változik. A rendszeres ellenőrzés, beleértve az esetlegesen bekerült idegen testek keresését is, minden kutya esetében fontos. Ha a tisztítás szükséges, a legjobb, ha puha ruhát használunk, nem pedig vattát. Különböző igényekhez speciális fültisztítók léteznek. A legjobb, ha megkérdezzük az állatorvost, hogy mi a megfelelő a kutyának és hogy egyáltalán szükség van-e a fültisztításra. Fontos az is, hogy a kölyökkutyákat hozzászoktassuk ahhoz, hogy a fülükhöz nyúlunk és megismertetjük őket az ápolási eljárásokkal.
A fogak ápolása
A fogápolást a legjobb naponta elvégezni. Az, hogy a kutya hajlamos-e a lepedékre és a fogkőre, több tényezőtől függ, például a genetikai adottságoktól, a szájban lévő fogak távolságától (kistestű kutyáknál gyakran nagyon kicsi) stb. A kutyafogkefe és a speciális fogkrém elengedhetetlen és a fogápolással való korai megismerkedés fontos a későbbi fogászati problémák megelőzése érdekében. A rágójátékok is segíthetnek a fogak mechanikus tisztításában.
A szemek tisztítása
Különös figyelmet kell fordítani a szemápolásra a szemproblémákkal küzdő és a dülledő szemű kutyafajták, például a mopsz vagy a francia bulldog esetében. A szemeket naponta meg kell tisztítani egy nedves ruhával, hogy eltávolítsuk a szennyeződéseket. Ez az ápolás megakadályozza a gyulladás kialakulását.
Idősebb kutyák esetében különösen fontos a könnyfolyadék eltávolítása, mivel ez az intézkedés megelőzi a bőrirritációt és támogatja a kutya jóllétét.
Beszéljünk a tálakról is
A kutyatálak választéka ma már hatalmas, de közös bennük, hogy gyorsan a baktériumok tenyészhelyévé válhatnak, és potenciálisan megbetegíthetik négylábú barátunkat, ha nem tesszük meg a szükséges óvintézkedéseket. A rozsdamentes acél vagy kerámia tálak a legpraktikusabbak, mert ezek az anyagok nemcsak robusztusak és tartósak, de kevésbé érzékenyek a karcolásokra is, amelyekben megtelepedhetnek a baktériumok. A műanyag tálak ezzel szemben hajlamosak gyorsabban megrepedni és karcolódni, ami kedvez a baktériumok felhalmozódásának.
A megfelelő magasság
Az optimális tálmagasság különösen fontos a nagytestű kutyák esetében. Ha a tál meg van emelve, az enyhíti a nyaki gerincre nehezedő nyomást, és megkönnyíti az evést. Különösen az idősebb állatok és az ízületi problémákkal küzdő kutyák esetében a megemelt tál minimalizálja a levegő felvételét, és lehetővé teszi, hogy az emésztés akadálytalanul megkezdődhessen. Míg a nagytestű kutyáknak előnyös a megemelt tál, a kisebb kutyák számára általában a padlóra helyezett tál a legjobb ahhoz, hogy kényelmesen tudják elfogyasztani az ételt.
Naponta kézzel, hetente gépben
A legjobb, ha naponta tisztítjuk a kutya táljait. Ez segít megelőzni a baktériumok felszaporodását. Az étke zések után az ételmaradék és a nyál összegyűlik a tálban – ideális táptalaj a baktériumok számára. Egy egyszerű mosogatószer és forró víz általában elegendő a tál alapos tisztításához. A további fertőtlenítés érdekében hetente egyszer betehetjük a tálakat a mosogatógépbe. Ezáltal a tál – legyen szó akár ételről, akár vízről – tisztán tartható.
Gyulladt bűzmirigyek kutyáknál
A kutya végbélmirigyei fontos szerepet játszanak a terület megjelölésében és a fajtársakkal való kommunikációban. Általában nem feltűnőek és a normál székletürítés során automatikusan megtisztulnak. Ha azonban elzáródnak vagy begyulladnak, nagyon kellemetlenné, sőt fájdalmassá válhatnak a kutya számára. Kisebb méretű kutyáknak, például a tacskóknak, a beagle-nek és a cocker spánieleknek lehetnek problémáik ezzel, de nem csak kizárólag rájuk jellemző.
A probléma felismerhető a feltűnő viselkedésről: ha a kutyák a hátsó felükkel csúszkálnak a padlón, úgymond „szánkóznak”, nyalogatják vagy harapdálják a farkuk tövét, gyakran a végbélmirigy érintett.
A végbélmirigyek tisztítására és a meg előzésre hogyan és milyen gyakran van szükség?
Egyes kutyáknak csak alkalmanként van szükségük segítségre, míg másoknak a rendszeres támogatás elengedhetetlen. Ha tehát gyakran előfordul, hogy a végbélmirigyek „eldugulnak”, fel kell készülni a gyakoribb tisztításra. Ez akár 4-6 hetente is szükséges lehet. Célszerű a műveletet állatorvosra bízni, mert ha csak „félig jól” végezzük el otthon, akkor nagyobb kárt okozhatunk, mint hasznot. A magas rosttartalmú étrend kedvezően befolyásolhatja a széklet állagát, és így támogathatja a mirigyek természetes ürülési folyamatát. Régen elterjedt volt, hogy a csont fogyasztása szintén elősegíti a mirigyek tisztulását, de ma már tudjuk, hogy (egyéb veszélyei mellett) a csont etetése inkább csak ront a helyzeten.
Ezért fontos a karmok ápolása
A karmok ápolását gyakran elhanyagoljuk, pedig a kutyahigiénia elengedhetetlen része: a túl hosszúra nőtt karmok ugyanis fájdalmat, rossz tartást és sérüléseket okozhatnak. Különösen az olyan kisebb testű kutyáknál, mint a csivava vagy a tacskó, akiknek kis testsúlya önmagában nem elegendő a karom természetes kopásához, a szaru gyakran gyorsabban nő.
Az olyan nagyobb testű kutyáknak, amelyek főként puha felületeken, például füvön vagy szőnyegen sétálnak szintén rendszeres karomápolásra van szükségük az egészségügyi problémák elkerülése érdekében. A hosszú karmok megváltoztathatják a kutya járását. Ha a karmok túl hosszúak, az a kutyát természetellenes helyzetbe kényszeríti járás közben, ami akár ízületi fájdalmakhoz és hosszú távú károsodáshoz vezethet. Fennáll a kockázata annak is, hogy a karmok benőnek vagy letörnek, ami nagyon fájdalmas és állatorvosi kezelést igényel. Különösen kritikus pont a mellső lábon lévő „ötödik lábujj” körme, amelyek egyáltalán nem érintkezik a talajjal, és ezért egyáltalán nem kopik magától.
A karmok megfelelő ápolása
A karmokat speciális karomollóval vagy karomcsiszolóval lehet lerövidíteni. A legjobb, ha kis lépésekben haladunk, hogy minimálisra csökkentsük az érzékeny terület megsértését, amely vérzéssel is járhat. Különösen óvatosnak kell lenni a sötét karmokkal rendelkező kutyák esetében, mivel az élet nehezebben látható. Az aktív kutyák, amelyek sokat sétálnak kemény felületeken, például aszfalton, gyakran maguk is megfelelően lekoptatják a karmaikat.
A kevésbé aktív és a puha felületeken tartott kutyáknak viszont rendszeres ápolásra van szükségük. Az olyan fajtáknál, mint például az agarak, amelyeket gyorsaságra és hosszú futásokra terveztek, a karmok általában lassabban nőnek, és ritkábban kell őket kurtítani. A rendszeres ellenőrzés és ápolás azonban különösen fontos a bulldogok esetében, amelyek mancsai zömök testalkatuk miatt nagyobb igénybevételnek vannak kitéve.
A cikk először az a Kutya újság 2024-es novemberi számában jelent meg.