Az ünnepek közeledtével – amikor a még álmunkban is Mariah Careytől az „All I Want for Christmas Is You-t dudorásszuk és talán még a tévénk is többször téved a megszokott műsorok irányába, már-már rögeszmésen keresve Kevint és a „Reszkessetek betörők!”-et –, eszünkbe jutott-e mindeközben a tv-t kémlelve, mit is látnak mindebből négylábú barátaink?!
Nos, minderre kerestük a tudomány jelenlegi állása szerint elfogadott tényeket és szeretnénk a kutyák látásának csodálatos világába repíteni olvasóinkat. Nem ma született tudományos megállapítás, hogy a kutyák látása dikromatikus, azaz számukra a látható világ két színből tevődik össze, azaz „két színt látók”. Neitz és munkatársai által elkészült vizsgálat 89-ben szintén ezt a megállapítást támasztotta alá.
De mit is jelenthet a dikromatikus színlátás pontosabban?
Általánosságban elmondható, hogy mi emberek trikromatikus látásúak vagyunk, szemünkben két típusú fotoreceptorok – csapok és pálcikák – sokasága található. A csapok – melyek a színlátásért felelnek –, további három típusra (R – 420 nm ibolya, K – 530 nm zöld, B – 560 nm sárga) oszthatók fel, változó érzékenységgel rendelkeznek a különböző hullámhosszú fényekre. Ezzel szemben kutyáink szemében mindössze két csaptípust különböztethetünk meg. Így hát a rossz hírünk az, ha kedvencünk szemének is szeretnénk örömet okozni az ünnepek alatt és a család teljes értékű tagjaként nekik is díszítjük a fát, akkor előnyben kell részesítenünk a kék és sárga színeket. Ugyanis mai tudásunk által feltételezhetjük, hogy a vörös szín szürkének vagy sötétbarnának tűnhet számukra, míg a sárga, a narancs és a zöld szín, a sárga különböző árnyalatainak. Az ibolya pedig a kék egy másik árnyalataként érzékelhető számukra.
Személyes megjegyzésként szeretnénk felhívni a figyelmet arra a tényre, hogy amíg mi nem látunk kutyáink szemével és ők sem tartanak részletes beszámolót az árnyalatok közti különbségről, addig bátor dolog teljes bizonyosságú megállapítást tennünk a színérzékelésükről.
Szkotopikus látás
Nos, lehet, hogy csapokban kisebb repertoárral rendelkeznek velünk szemben, azonban a mi szemünkhöz képest több pálca található az övékében, valamint pupillájuk is nagyobb. Tapetum lucidum-uk is van, aminek következtében a sötétben való vizuális tájékozódásuk jobb, mint a miénk. Ezt hívjuk szkotopikus látásnak (Szkotopikus: „sötétadaptált, szürkületi, sötétben való látás”). Ragadozó mivoltukból adódó jobb szürkületi látásukat, valamint a mozgások észlelésének nagyszerű képességét ezeknek köszönhetik. Érdekes tény a tapetum lucidumról, hogy kutyában 9-20 réteg vastagságú, tükörként működő anyagok kombinációja, a fényt visszatükrözi a retina fotoreceptoraira. Emiatt világít a szemük, ha sötétben rájuk világítunk. Ez a fényszórás azonban a látásélesség csökkenésével jár. Színe különböző lehet és egyes fajtákban hiányozhat is.
A kölyök életének első 35 napjában nem látható és fokozatosan alakul ki végleges színe, melynél összefüggést véltek felfedezni a szőr színe és a tapetum lucidum színe között.
A kutyák rövidlátók
Alapvetően fontos még egy picit elkanyarodnunk oda, hogy ebeink rövidlátónak tekinthetőek, meglepően közelről érzékelnek csak élesen. Egy 2017-es publikációban, amely a Plos one folyóiratban került napvilágra, a kutyák látás élességét vizsgálták. A korábbi tanulmányokhoz képest jó megvilágításnál a kutyák jobban teljesítettek a várhatónál. Feltételezhető, hogy nagyságrendileg a mi látás élességünk háromszor jobb a kutyákénál, azonban nagy egyedi eltérések is mutatkozhatnak. A tanulmány nem foglalt állást a fajták közötti esetleges különbözőségekben. Számszerűen ebeink kb. 6 méterre látnak tisztán, mi emberek körülbelül 20 méterre.
De vajon mit érzékelnek a kutyák a tv-képernyőn látható képekből?
Valószínűleg, aki együtt él lakásban kedvencével tapasztalta, hogy ebe hajlamos a világító masinát úgy követni, mint aki érti mi történik ott. Mi emberek a televízió villódzó fényeit 55 Hz felett nem észleljük. A kutyák mozgásérzékelése ettől azért jobb, tehát ahhoz, hogy egybefüggő folyékony mozgást lássanak a tévéből, nekik ettől több képkockára van szükségük másodpercenként.
Megnyugtatjuk a kedves olvasót, ha eddig még nem fogalmazódott volna meg a kérdés bennünk, igen van külön kutyáknak gyártott csatorna, amely igazodik ezen szükségletükhöz. Sajnos, annak nem sikerült utánajárnunk, hogy a „Reszkessetek betörők!”-et adják-e rajta az idén…
A humort félretéve tekintsünk a tények mögé: 2012-ben indult ez a speciális csatorna a kutyák igényeihez igazítva, melyet úgy fejlesztettek ki, hogy egyedüllét esetén a kutya számára megfelelő társaságot biztosítson. Számunkra az egy másik kérdést vet fel, hogy a televízió adottságai mennyire alkalmasak az ilyen speciális műsorok vetítésére. Sajnos a mi látásunkkal nem tudjuk ellenőrizni, tényleg olyan sebességgel érkeznek-e a képek, hogy az a kutya számára is egybefüggő legyen. Ugyanis ehhez legalább 75Hz szükséges. A tudományos tények még váratnak magukra, azzal kapcsolatban, hogy ebeink szeretnek-e tévét nézni valójában, és a műsorpreferencia sem tisztázott még tökéletesen. Azonban az is feltűnést keltett a tulajdonosok körében, amellyel a tudomány azonos állásponton van, hogy a kedvenceink nagyobb fogékonyságot mutattak, ha ugatást, nyafogást vagy dicsérő szavakat hallottak a televízióból.
Szeretnénk megjegyezni, hogy a számítógépen látott macska is képes teljes átéléssel lekötni egyes kutyák figyelmét. Itt is, mint mindenben felfedezhető kutyáink különböző személyisége és nem célszerű egy sablon alá húzni mindnyájukat. Azt azonban szükségesnek érezzük megjegyezni, hogy számítógépeink és modern készülékeink alkalmasabbak lettnek a gyorsabb képkockák vetítésére, ezáltal lehetséges, hogy kutyáink számára így vált élvezhetőbbé a műsor az idők folyamán. Azért, ha javasolhatjuk, még ne csak a kutyáink kedvéért fizessünk elő valamelyik szolgáltatónál, nem biztos ugyanis, hogy ez a tökéletes karácsonyi ajándék számukra.
Felmerülhet akkor a kérdés, hogy mit válasszunk nekik, mit tegyünk a fa alá. Nyilvánvalóan, az ételmotivált vagy kényelemközpontú kedvencünknek nem lesz nehéz örömet okozni itt az ünnepek alatt sem, de egy-egy jól megválasztott játékkal sem trafálhatunk mellé. Cikkünk után reméljük, már nem csak az állat egyedi igényei, biztonsága és szokásai vezérlik majd választáskor a tulajdonosokat, hanem látásukat jobban ismerve tudatosabb színválasztás mellé teszik le a voksukat és az idén piros labda helyett a kéket választják a boltban.
Valamint, ha már tudatosság mellett döntünk, nem lehet elégszer mondani: kutyának ajándékot gond nélkül vehetünk, viszont kutyát ajándékba soha ne vegyünk. Családtagot az ember egy életre választ és nem szabad, hogy egy karácsonyi meglepetés miatt, esetlegesen ne tökéletesen működjön a kémia kutya és gazda között.
Zárszóként szeretnénk minden kedves olvasónknak valóban meghitt, kutyaszőrben gazdag (elnézést a meztelen fajták gazdáitól) karácsonyt és egészségben, sikerekben bővelkedő boldog új évet kívánni!
Szerzők: Ujhelyi Tamás – Bana Bettina
A cikk először az a Kutya újság 2024-es decemberi számában jelent meg.