Öreg kutya nem vén kutya! Hogyan tarthatjuk fitten idős barátunkat?

Fotó: 123rf.com

Ahogyan telnek az évek, kutyánk aktivitása természetes módon csökkenni kezd. Ez azonban nem ok arra, hogy félreállítsuk őket! A kutyák idős korban is ugyanúgy igénylik a változatosságot és a megfelelő mozgást. Van azonban pár dolog, amire érdemes odafigyelnünk.

Ha őszülő kutyánknak apró feladatokat adunk a mindennapokban, az új életkedvet ébreszt benne, mert fontosnak és szükségesnek fogja érezni magát. Fontos, hogy minden érzékszervét stimuláljuk, mert így maradhat sokáig fitt és aktív. Például fűszerezzük meg a napi sétákat! Iktassunk be apró játékokat menet közben, amelyek nemcsak fizikailag, hanem szellemileg is kihívást jelentenek idős ebünk számára.

A megfelelő egyensúly az idős kutyák számára

Az idős kutyák esetében természetesen fontos, hogy megtaláljuk a megfelelő egyensúlyt, és ne terheljük túl őket túl sok tevékenységgel. Vannak ugyanis olyan kutyák, amelyek nem ismerik a határaikat. Addig futnának vagy tombolnának, amíg össze nem esnek, ha nem avatkoznánk közbe, és nem ragaszkodnánk a szünetekhez.

A láthatóan lusta négylábúakat viszont lehet egy kicsit noszogatni, hogy többet mozogjanak. A lényeg, hogy vegyük figyelembe fizikai és szellemi állapotát, igényeit és képességeit, hiszen mi ismerjük őket a legjobban. A más kutyákkal való rendszeres társas érintkezés még mindig különösen nagyszerű és fontos az idős kutyák számára. Egy jó állapotban lévő, jó kedélyű idős eb alkalomadtán még egy kis játékra is kapható lehet.

Fotó: Nick Bakhur / Alamy Stock Photo

Öreg kutyák, új utak

A napi séta is változatosabb lesz, ha időről időre új utakat választunk. Ha azonban a kutya nem lát jól, nem szabad túl gyakran változtatni az útvonalat, célszerű inkább több ismert ösvényt váltogatni. A különböző felületeken való séta fitten tartja és serkenti az érzékszerveit is. Ne feledjük, hogy a mozgásszervi fájdalmakban szenvedő kutyák általában jobban bírják a puha felületeket, például a rétet, a mezőt, az erdőt vagy a homokot. Egyébként számos olyan kutyasport létezik, amely idős kutyák számára is alkalmas, szórakoztató, és az elmét és a testet is stimulálja.

Ha az idős kutya szereti cipelni a dolgokat, és még jó egészségnek örvend, miért ne élénkíthetnénk fel a sétákat néhány könnyű apportírozási feladattal? Például helyezzünk el egy játékot vagy más alkalmas tárgyat egy tuskóra, és parancsra hozassuk oda. Vagy „veszítsünk” el valamit útközben (a kutya által észrevétlenül), rövid idő után álljunk meg, és küldjük vissza a megkeresésére.

Soha ne feledkezzünk meg a dicséretről és a jutalomfalatról (természetesen ezeket számítsuk be a napi kalóriaadagba). Ha pedig valami nem sikerül, soha ne szidjuk le a kutyát: a tökéletesség teljesen másodlagos, az egyszerű sikerélmény sokkal fontosabb.

Fotó: 123rf.com

A víz sem akadály

Ha kutyánk szeret úszni, érdemes lehet beszerezni számára speciális neoprén játékokat. Ez az anyag nagyon könnyű és puha, ezért idős kutyák számára is kiválóan alkalmas. Időnként kisebb engedelmességi gyakorlatokat is beiktathatunk közéjük. Olyan trükköket is gyakorolhatunk, amelyeket a kutya már megtanult a múltban. Azonban csak olyan dolgokat kérjünk az idősebb kutyától, amelyeket még biztonságosan meg tud csinálni. Kerülni kell a hirtelen mozdulatokat, mert ezek sérüléshez vezethetnek, és a megfelelő mennyiségű pihenés is elengedhetetlen.

Az ösvény szélén heverő alacsony fatörzsek remek akadályok a mozgékony, sportolni vágyó idősebb kutyák számára. Ha a fatörzsek elég szélesek, az idősebb kutya bátran egyensúlyozhat rajtuk, hiszen ez edzi az egyensúlyérzéküket és erősíti az izmaikat. Az egymás mögött álló fákat szlalomozáshoz is használhatja. Az is nagyszerű szórakozás, ha egy levél- vagy földkupacba elrejtünk egy kis finomságot anélkül, hogy a kutya észrevenné, majd örömmel megkeresi. Figyeljünk arra, hogy ezek a gyakorlások jó hangulatban teljenek: a vidám hozzáállás és a korának megfelelő tevékenység jót tesz az idős állatnak.

És amit sose feledjünk…

A sétáknál nagyon fontos a rendszeresség és a következetesség, azaz jobb, ha naponta többször fél órát sétáltatjuk az idős kutyákat, mintha naponta egyszer, hosszú ideig. Ezt a folyamatosságot hétvégén és nyaraláskor is érdemes fenntartani. Emellett soha ne kényszerítsük a kutyát játékra – elvégre az egésznek a lényege a szórakozás és az egyensúly kialakítása. Ne vegyük rossz néven, ha az idős kutyának nincs mindig kedve sétálni és mókázni, de ha egyik napról a másikra hirtelen egyáltalán nem akar mozogni, jobb, ha állatorvoshoz fordulunk.

A cikk először az a Kutya újság 2024-es júniusi számában jelent meg.

Share this post

scroll to top
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com