A kutyák táplálása mediterrán étrenddel: miért lehet hasznos számukra?

A mediterrán étrend a Földközi-tenger medencéjének kulturális öröksége, amelynek meghatározó elemei a felhasznált helyi alapanyagok és összetevők, illetve a kíméletes főzési eljárás. Számos táplálóanyagban gazdag élelmiszert foglal magába, például zöldségek, gyümölcsök, olajos magvak, hal (főként a halolajban gazdag halfajok), tojás, hús és olyan egészséges zsírforrások, mint a halolaj, lenmagolaj és olívaolaj. A mediterrán táplálkozási forma a világon mindenhol nagy népszerűségnek örvend az emberek körében. De vajon mi a helyzet a kutyákkal? A felsorolt összetevők alapján azt hihetnénk, hogy ez az étrend inkább a mindenevők táplálkozási mintáját követi. Ennek ellenére számos olyan alapanyagot tartalmaz, amely a fakultatív húsevő kutya étrendjébe is tökéletesen beilleszthető.

A mediterrán étrend

A mediterrán étrend a térségben honos növényi alapanyagokat úgy kombinálja, hogy a bennük található bioaktív anyagok egymásra gyakorolt hatását is figyelembe veszi, nem csak külön-külön az egyes összetevők szervezetre gyakorolt hatását nézi. A lassú, kíméletes főzési eljárás, ami szintén fontos része ennek az etetési formának, növeli az emészthetőséget, segít megőrizni a hozzávalók táplálóanyag tartalmát és az eredeti ízvilágot.

A mediterrán étrend főbb tápanyagai

A szárnyasok és a halak, mint fő állati eredetű fehérjeforrások, magas biológiai értéket képviselnek. A kutyák számára szükséges összes esszenciális aminosavat tartalmazzák, emellett kiváló taurinforrásként is szolgálnak. Bár ez az aminosav a kutyák esetében nem tartozik az esszenciális aminosavak közé, hozzájárul a szív- és érrendszer egészségéhez.

A halakból származó halolaj, a lenmag- és olívaolaj egészséges zsírforrások, amelyek nemcsak energiát biztosítanak, de telítetlen zsírsavaik, mint a linolsav (omega-6), a linolénsav (omega-3) és az olajsav (omega-9) jótékony hatással bírnak a kutya szervezetére. A két előbbi esszenciális zsírsavnak minősül a kutyáknál (az NRC, a FEDIAF és az AAFCO ajánlása szerint). Hozzájárulnak a bőr és a szőrzet egészségéhez. A linolénsav DHA-vá és EPA-vá alakulva jelentős szerepet játszik az agy fejlődésében, egészségének megőrzésében és gyulladásgátló hatással is rendelkezik.

A kutyák szénhidrát igényére vonatkozóan nincs egyértelmű ajánlás, ugyanakkor bizonyított, hogy a kutyák az állati eredetű táplálóanyagok mellett növényi eredetűeket (pl. keményítőt) is képesek hasznosítani. A hozzáadott gabonával finomra hangolható az energiaszint, illetve, ha teljes kiőrlésű a hozzáadott alapanyag, akkor az oldhatatlan rostforrásként is szolgál. A finomított liszt mennyiségével azonban óvatosan kell bánni, nehogy túl sok legyen a gyorsan felszívódó szénhidrát. Gazdag vitamin-, ásványianyag- és antioxidáns tartalmuk révén a gyümölcsök és zöldségek (pl. brokkoli, piros bogyók, alma) nélkülözhetetlen hozzávalói a Mediterrán étrendnek. Oldhatatlan és oldható rostforrásként egyaránt szolgálnak. Ez utóbbinak pozitív hatása van a bélflórára, ezen keresztül pedig az állat általános egészségi állapotára és immunrendszerére.

A gyógy- és fűszernövények (pl. kakukkfű, rozmaring, oregánó, menta, máriatövis és kamilla) szintén fontos összetevők. A bennük található antioxidánsok semlegesítik az oxidatív szabad gyököket, védik a zsírokat az avasodástól és segítik az optimális emésztést. A szervezet egészséges működéséhez elengedhetetlen nyomelemekben is gazdagok.

Zárógondolat: A mediterrán étrend változatos és természetes táplálási forma, amely a gondosan összeválogatott, jótékony összetevők és tápanyagok révén gondoskodik a kutyák jóllétéről és egészségéről.

Szerző: dr. Mernyei-Bobok Eszter, állatorvos (Inter-Mix Kft., a Gosbi kutyatápok magyarországi forgalmazója)

A cikk először az a Kutya újság 2024-es augusztusi számában jelent meg.

Share this post

scroll to top
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com