Így zajlott az országos online polgárőr állatvédelmi konferencia és képzés

Fotó: OPSZ

Az Országos Polgárőr Szövetség a Közös ügyünk az állatvédelem Alapítvánnyal megkötött stratégiai együttműködés következő állomásaként – Ovádi Péter, az állatvédelemért felelős kormánybiztos úr támogatásával – országos online polgárőr állatvédelmi konferenciát és képzést szervezett a vármegyei polgárőr szövetségek részéről regisztrált polgárőrök részére.

A képzés célja, hogy a polgárőrök – az OPSZ Kutyás Szolgálati és Állatvédelmi Tagozatának koordinálásával – olyan speciális állatvédelmi alapismeretek birtokába kerüljenek, melyekkel lokálisan és országosan is részt tudnak venni az állampolgárok felelős állattartással kapcsolatos ismereteinek a fejlesztésében és segíteni tudják a hatóságok állatvédelmi tevékenységét.

Így zajlott az országos online polgárőr állatvédelmi konferencia

Az egésznapos online konferencia és képzés színvonalát fémjelezi az alábbi előadói közösség részvétele is: A konferencia Szabó Zoltán az OPSZ szakmai alelnökének köszöntőjével indult, aki dr. Túrós András ny. r. altábornagy, az OPSZ elnökének köszöntő szavait is tolmácsolta, és megállapította, hogy az OPSZ Kutyás Szolgálati és Állatvédelmi Tagozata a tevékenységével berobbant a polgárőrség életébe. Ugyanakkor azt is megállapította, hogy az állatvédelem már régóta részét képezi a polgárőrség és a polgárőrök tevékenységének.

Ezt követően dr. Vetter Szilvia PhD. LL.M. a Közös Ügyünk az Állatvédelem Alapítvány kuratóriumi elnökének konferenciaindító előadása következett: „Állatvédelmi alapok. Mivel tudja segíteni a Közös ügyünk az állatvédelem Alapítvány a Polgárőrség állatvédelmi tevékenységét?” címmel. Ennek kapcsán tájékoztatta az érdeklődőket, hogy a Közös ügyünk az állatvédelem Alapítvány tematikus állatvédelmi információs kiadványait 2024 júniusától folyamatosan feltöltést követően elérhetővé válik az Alapítvány honlapján. A szerzők és a lektorok fényképes bemutatkozásának elérhetősége ide kattintva.

Fotó: OPSZ

A 37 fejezetből 35 szerző és 19 lektor, olvasószerkesztő és grafikus közreműködésével készített több mint 1400 oldalas állatvédelmi információs kiadványainkat tájékoztatást nyújt a rendőrök, a jegyzők, az ügyintézők, a polgárőrök, az állatorvosok és a civil állatvédők számára is. Jelenleg már számos anyagrész el is érhető ide kattintva

A továbbiakban az OPSZ Kutyás Szolgálati és Állatvédelmi Tagozat vezetői tájékoztatója következett, amelynek során Molnár Zoltán elnök úr bemutatta a Kutyás Szolgálati és Állatvédelmi Tagozatot és annak megalakulását. Morva László r. alezredes szakmai elnökhelyettes, a ROKK Kutyavezető-képző és Állatfelügyeleti Főosztályának vezetője a Polgárőrség és a Rendőrség kutyás szolgálati és állatvédelmi kapcsolatáról beszélt, majd dr. Frigyer László r. alezredes általános elnökhelyettes „A Polgárőrség részvételének lehetőségei, keretei az állatvédelemben” címmel tartott előadást, míg dr. Nagy-Tóth Nikolett PhD r.alezredes egyetemi docens kommunikációs elnökhelyettes szintén egy nagyon fontos és megkerülhetetlen témáról értekezett a „Kommunikációs keretek az állatvédelmi tevékenység kapcsán” címmel.

Fotó: OPSZ

A délelőtt folyamán a polgárőrök még dr. Ádám Mónika LL.M. „Az állatvédelmet segítő közigazgatási szervezetrendszer rövid bemutatása” című előadását, valamint dr. Bodor Katalin LL.M. „Mikor forduljunk a jegyzőhöz állatvédelmi ügyekben?” című előadását, és dr. Bándli Bence DVM, „Mikor forduljunk a hatósági állatorvoshoz és a NÉBIH-hez állatvédelmi ügyekben?” című előadását hallgathatták meg.

A délután folyamán pedig dr. Daróczi István LL.M. a Polgárőrség Állatvédelmi Szakértői Testülete elnökének „Mikor forduljunk a rendőrséghez állatvédelmi ügyekben? A Polgárőrség Állatvédelmi Szakértői Testületének bemutatása” című előadását, majd dr. Nagy Csilla LL.M. „Mit tegyünk, ha kóbor kutyát, macskát találunk?” című előadását, valamint dr. Tóth Szabina DVM. „Mit tegyünk, ha (sérült) vadon élő állatot találunk?” című előadását, és dr. Márton Kinga DVM, „A helyes táplálás szerepe a szolgálati kutyák tartása során” című előadását hallgathatták meg.

Fotó: OPSZ

A konferenciát záró beszédben dr. Frigyer László r. alezredes többek között kitért a polgárőrség egységes állatvédelmi képzésének és ennek alapján az egységes tevékenységének a fontosságára. Továbbá ismételten kiemelte, hogy az állatvédelem kapcsán az OPSZ és a Tagozat nem az állatmentésre fókuszál, hanem elsődlegesen – a helyi lehetőségek figyelembevételével – a felelős állattartásra és a lakosság tájékoztatására vonatkozó oktatási kompetenciák fejlesztését tűzte zászlajára. A folytatásban pedig a képzésekre alapozva egy olyan szakértő jelzőrendszer kiépítését szeretnék megvalósítani, amely hatékony segítséget tud nyújtani az állatvédelemben kompetens hatóságok számára.

A képzéssel kapcsolatosan a felmerült igényeket fémjelzi az is, hogy az ország különböző területeiről összesen 39 helyszínről több mint 100 polgárőr hallgatta az előadásokat.

Szöveg: OPSZ

A cikk először az a Kutya újság 2024-es júliusi számában jelent meg.

Share this post

scroll to top
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com