Általában nem kérdés, hogy azt a gyermeket, aki kutyával nő fel, a kapcsolat során számtalan pozitív behatás ér. Arról azonban már erősen megoszlanak a vélemények, hogy a kutyának mennyire tesz jót, ha kisgyerek van a környezetében. De talán nem árulunk el nagy titkot azzal, hogy a kulcs ezekben az esetekben mindig a szülő kezében van.
Miért jó a gyereknek?
Az a kisgyerek, aki „beleszületik” a kutyázásba, önkéntelenül is megtanul egy másfajta metakommunikációt, ismeri és felismeri az állat jelzéseit. Megtanulja a gondoskodás fontosságát, fejlődik az érzelmi intelligenciája. Természetesen mindezekhez kell a folyamatos szülői felügyelet. Egy tapasztalt kutyás szülő képes megfelelően irányítani a kapcsolatot, megtanítani a gyerekének, hogyan szabad és – ami talán még fontosabb – hogyan nem szabad az állattal bánni.
Ideális esetben a szülő felismeri a kutya legkisebb stresszjeleit is, és megfelelő módon segít ilyenkor mind a gyereknek, mind a kutyának megfelelő mederbe terelni a viselkedését. Az interneten számtalan kutya-gyerek videó kering, melyek nagy része talán szívmelengetőnek tűnik, pedig valójában inkább hajmeresztő.
Lehet, hogy az eb eltűri, hogy a kisgyermek a szőrébe kapaszkodva álljon fel például, de az állat számára ez fájdalmas, negatív élmény. Ha pedig a kutyában a gyerekkel kapcsolatban egyre több negatív élmény halmozódik fel, akkor megtörténhet a tragédia. Ilyenkor a szülők azt mondják, váratlan volt az eb ellenséges megnyilvánulása, de a legtöbbször számtalan apró jel előzhette meg a támadást.
Ezért a legfontosabb, hogy bármennyire is megbízhatónak tűnik a kutyánk, a gyerekünk bármennyire is ügyesen bánik vele, soha ne hagyjuk kettesben őket! Elég, ha az ebnek éppen fáj valamije, és mi nem tudunk erről, a kicsi pedig rossz helyen ér hozzá. Minden együttlétet a szülőnek kell koordinálni a kutya és a gyermek érdekében is!
Vajon a kutyának is jó?
Sok kutya gyengéden bánik az emberkölyökkel. Az anyaállatok akár érzékenyebben is reagálhatnak annak jelenlétére, és mindenképpen gazdagabb ingert jelent számukra egy kisded közelsége. Ebben az esetben is a szülőé minden felelősség. Ha a kutya csupa pozitív élménnyel tudja összekapcsolni a pici közelségét, nagyobb eséllyel alakul ki köztük szoros kapcsolat. Ahogy fr. Ian Dunbar állatorvosnak tanította nagypapája: „Az állat érintését ki kell érdemelned”.
Fontos, hogy a szülő figyelje a kutya legkisebb reakcióit is és ezekre azonnal reagáljon. Azonban nem mindegy, hogyan teszi ezt. Ha a kutya például rámorran a gyerekre, természetesen közbe kell avatkozni, csitítva elterelni, a gyereket eltávolítani. Bántani, büntetni erőszakosan nem tanácsos, mert a negatív élmény összekapcsolódhat az állatban a gyermekkel. Ilyenkor érdemes figyelni, hogy a kutya a saját tempójában közelíthesse meg a gyereket, a gyerek csak akkor közeledjen, ha a kutyán apró stresszjeleket sem látunk. Ha a kutya nyugodt marad, dicsérjük meg érte.
A kellően nagy gyerek aktívan részt vehet a kutya mindennapi gondozásában, etetésben, sétában, ügyelve arra, hogy ez kellemes inger maradjon az eb számára. Például a kutyát pórázon vadul rángató kisgyermek nem segít a megfelelő kapcsolat kialakításában.
Segítsük a kutyát és a gyereket! Minden jelet vegyünk figyelembe, reagáljunk rá megfelelőképpen.
Alább néhány apró jele annak, ha a kutya negatív reakciót mutat:
• ásítás
• szájnyalás bizonyos típusai
• tekintet, fej, test elfordítása
• eltávolodás
• lassú, kimért mozgás
• lihegés, ún. „joker arc” (sokszor ezt is mosolyként értelmezik)
• pupilla tágulása
• remegés
• feszült izomzat, merev testtartás
• száj becsukása
• lefagyás
• vicsorgás
• morgás
• odakapás (levegőbe, vagy épp csak a testfelületet érintve)
Segít a simitérkép
A SciDog – a Kutyaegyetem munkatársai által összeállított simitérkép segítségével játékosan segíthettek a gyerekeknek elmagyarázni, mit lehet és mit nem szabad a kutyussal csinálni.
A nagyobbakkal szituációs gyakorlatokat is játszhattok, ahol a család tagjai bújnak a kutya szerepébe, és jelzik, hogyan szeretnek játszani, hogyan nem, mit szabad, mit nem. Ne felejtsétek el, a játék csak akkor játék, ha minden fél élvezi!
A simitérképet fajtákra bontva letölthetik az alábbi linkeken:
https://gum.co/yorkshireterrier
Szerző: Meister Nikolett
A cikk először az a Kutya újság 2024-es októberi számában jelent meg!