Hogyan vehetünk végső búcsút kedvencünktől? Ezek a lehetőségek állnak rendelkezésünkre

Fotó: pixabay

Kutyáink relatíve rövid élethossza miatt minden kutyatartónak legalább egyszer át kell élnie a búcsúzás fájdalmát. Ebben a nehéz időszakban sokat segít, ha fel vagyunk készülve a felmerülő kérdésekre, esetleg előre meghozzuk a legnehezebb döntéseket, ha tudjuk, mit kell tennünk, kit kell felhívnunk. 

A kisállattemetés módja

Kedvencünk halála esetén az egyik legfontosabb kérdés a temetés módja. Ezzel kapcsolatban szigorú uniós és hazai jogszabályi rendelkezések vannak hatályban, hiszen kedvencünk földi maradványainak kezelése nem csak kegyeleti kérdés, hanem közegészségügyi, járványügyi aspektusai is vannak.

Az állati tetemeket és ezen belül a kedvtelésből tartott állatok tetemét az Európai Parlament és a Tanács 1069/2009 EK rendelete szerint a legkockázatosabb, I. kategóriába sorolja. Ennek oka, hogy mivel azok nagyon gyorsan bomlásnak indulnak, illetve olyan gyógyszermaradványokat tartalmazhatnak, amelyek a talaj, talajvíz szennyeződését okozhatják, ennek megfelelően kezelésükre, szállításukra szigorú szabályok vonatkoznak, a jogszabályok be nem tartása esetén pedig súlyos bírságra számíthatunk. Ezért érdemes elsőként a jogszabályokat megismernünk, majd azt, hogy ezek a szabályok a gyakorlatban mit jelentenek az állattartók számára.

Az állati tetemek kezelését az élelmiszerláncról és hatósági felügyeletről szóló 2008. évi XLVI. törvény 19. §-a szabályozza. E szerint az elhullott állat tulajdonosa köteles annak elszállításáról, ártalmatlanná tételéről a jogszabályokban foglaltaknak megfelelően gondoskodni. Ha az állat bejelentési kötelezettség alá tartozó állatbetegségben pusztult el, a tetem ártalmatlanná tételéről a NÉBIH gondoskodik. Amennyiben az állat tulajdonosa ismeretlen vagy ismeretlen helyen tartózkodik, a tetem ártalmatlanításáról a települési önkormányzat, közút esetén a közútkezelő gondoskodik, azonban ilyenkor a tulajdonos a felmerült költségeket köteles az önkormányzatnak vagy a közút kezelőjének megtéríteni.

A kedvtelésből tartott állatok tetemének ártalmatlanítására vonatkozó szabályokat a 45/2018. (V.8.) VM rendelet határozza meg. E szerint több lehetőség áll előttünk.

Fotó: pixabay

Kutya eltemetése

Kutyánk testét eltemethetjük saját ingatlanunkon, évente maximum 100 kg össztömegig, de csak abban az esetben, ha a talajvíz szintje 1,5 méternél nem emelkedik magasabbra.

Az elföldeléskor arra kell figyelni, hogy annak mélységi szintje és a felszín alatti vizek mindenkori szintje között legalább egy méter távolság legyen, továbbá a szomszédos ingatlantól is legalább 1,5 méter távolságot kell tartani. Emellett az évente ily módon eltemetett állatokról nyilvántartást kell vezetni és azt legalább két évig megőrizni, arra az esetre, ha a hatóságoknak egy ellenőrzés során be kellene mutatnunk.

További lehetőség a kisállattemetőben való eltemetés, vagy el is hamvasztathatjuk kedvencünk testét. A hamvasztás mobil hamvasztó állomás igénybevételével vagy a hamvasztóhelyre történő elszállítás után a hamvasztóban is történhet. A hamvakat, ha szeretnénk, később eltemethetjük saját ingatlanunkon vagy kisállattemetőben is.

Mindezeken kívül lehetőség van arra is, hogy kutyánk testét a települési gyűjtőhelyen leadjuk. A települési gyűjtőhelyek listájáról a vármegyei kormányhivatalokon belül működő járási hivatalnál érdeklődhetünk, továbbá elérhető ezen a linken. Azonban azzal számolnunk kell, hogy így kedvencünk hamvait nem kaphatjuk vissza, a tetemet ártalmatlanítják vagy fehérjefeldolgozó üzemeknek adják át.

A fenti döntésekről abban az esetben sem kell lemondanunk, ha kedvencünk az állatorvosnál hunyt el, ekkor is dönthetünk az otthoni temetés, a hamvasztás vagy a kisállattemetőben történő elhelyezés mellett, ahogy választhatjuk a gyűjtőhelyen való leadást is.

Megfontolandó kérdések a kutya temetésével kapcsolatban

A kutyánk földi maradványainak elhelyezésével kapcsolatos döntésünket sok dolog befolyásolhatja: hitünk vagy világnézetünk, pénztárcánk, lakóhelyünk. Bármelyik lehetőség mellett döntünk, előtte sok szempontot kell megfontolnunk.

A saját ingatlanunkon való eltemetés lehet a legegyszerűbb és legolcsóbb megoldás, amennyiben a jogszabályban felsorolt feltételeket teljesíteni tudjuk. Érdemes azonban elgondolkodni azon, hogy megnyugvást jelent-e minden nap ránézni kedvencünk nyughelyére vagy inkább felzaklatna minket ez a helyzet. 

Fontos szempont, hogy mennyi ideig lesz miénk az ingatlan, annak eladásakor mi lesz kedvencünk nyughelyével? Képesek leszünk otthagyni azt, annak tudatában, hogy az új tulajdonosok megzavarhatják, feltúrhatják, vagy inkább szeretnénk profik segítségével felszámolni a nyughelyet, és a maradványokat elszállíttatjuk, esetleg elhamvasztatjuk majd?

A kisállattemetőben történő temetés esetén nem merülnek fel ugyanazok az aggályok, mint a saját ingatlanon történő temetés esetén, itt azonban elhúzódó költségekkel kell számolnunk, és ha a temető nem a közelünkben található, nehezebben tudunk majd ellátogatni a sírhoz.

Ha a hamvasztás mellett döntünk, a hamvak egy részéből kegyeleti ékszert is készíttethetünk, így kis kedvencünk mindig velünk lehet. A saját ingatlanunkon történő temetés esetén is merülhetnek fel költségek. Amennyiben szeretett állatunk nem otthonunkban hunyt el, testét csak engedéllyel rendelkező vállalkozóval szállíttathatjuk, mivel a 45/2018. (V.8.) VM rendelet 19. §-a szerint saját magunk csak a települési gyűjtőhelyre szállíthatjuk el halott kedvencünket.

Akár a hamvasztás, akár a temetés mellett döntünk, tudnunk kell, hogy ezekhez mélyen a pénztárcánkba kell nyúlnunk. Nem lehet konkrét számokat mondani, mivel rengeteg dologtól függ a kegyeleti szolgáltatások ára, például a az állat testének méretétől, a szállítás hosszától, a választott urnától, temetés esetén a sírhely megváltásának időbeli hosszától, a sírkő fajtájától, hamvasztás esetén az egyedi vagy a csoportos hamvasztás igénybevételétől.

Egy kistestű kutya átlagos hamvasztása 40.000 forintnál kezdődik, nagyobb testű kutya hamvasztása 70.000 forintba is kerülhet. A helyszíni (mobil) hamvasztás árai ennél magasabbak lehetnek, és a legtöbb esetben csak 20 kg-os méretig vállalják a vállalkozók.

A Budapesti Kisállat Temető honlapja szerint kistestű (15 kg alatti) kedvencünk temetése legalább 45.000 forintba kerül, 15 kg felett az ár ennél is magasabb. A sírhelyeket minimum 10 évre válthatjuk meg, ennek leteltekor lehetőség van a hosszabbításra. 

Amennyiben a fenti temetési lehetőségek egyikével sem tudunk vagy szeretnénk élni, kutyánk tetemét leadhatjuk a települési gyűjtőhelyen is. Minimális költségekre ilyenkor is számítanunk kell mivel a gyűjtőhelyek költséget számolnak fel. Ez kisebb testű kutya esetén 5.000 forint körüli összeget jelent, de nagytestű kutya esetén több tízezer forint is lehet. Ha nem az otthoni temetés mellett döntünk vagy kutyánk nem az állatorvosnál hunyt el, sajnos gondoskodnunk kell kedvencünk testének elhelyezéséről addig, amíg a tetemszállító megérkezik. 

Fotó: pixabay

A test kezelése

Bármilyen nehéz is ezekről a dolgokról beszélni, tudnunk kell, hogy a természetes bomlási folyamatok miatt érdemes azonnal cselekedni, a testet hideg helyre elhelyezni vagy jég közé tenni. A testet bugyoláljuk be törölközőbe vagy takaróba, zacskózott jeget tegyünk alá és fölé. A nejlonba takarást várakozás közben és az otthoni temetés esetén is mellőzzük, mert egyrészt gyorsítja a bomlást, és mivel erősíti a szaghatást, odavonzhat más kutyákat, esetleg rókákat, amelyek kiáshatják a sírt.

Ha gondoskodtunk a temetésről, egyetlen hivatalos teendőnk maradt. Kedvencünk elhunytát 8 napon belül be kell jelentenünk az utolsó veszettségoltását beadó állatorvosnál (a kedvtelésből tartott állatok tartásáról és forgalmazásáról szóló 41/2010. (II.26.) Kormányrendelet 17/B. § (7) bekezdése szerint), és neki kell leadnunk az oltási könyvet is. Ha volt településünkön ebösszeírás, érdemes az önkormányzat felé is jelezni, hogy kutyánk már nincs velünk. 

Látható, hogy a kedvencünktől való méltó (és a jogszabályoknak megfelelő) búcsú nem csak lelkileg, hanem anyagilag is megterhelő lehet, ezért érdemes nemcsak az állatorvosi költségekre, hanem a kegyeleti költségekre is félretenni, hogy legalább az anyagiak miatt ne kelljen aggódnunk ebben a megterhelő időszakban. 

Közterületen tilos

Fontos hangsúlyozni, hogy nem lehet megoldás a közterületen (parkban, erdőben stb.) történő eltemetés. Ez nem csak a jogszabályokkal ellentétes, hanem komoly közegészségügyi kockázatai is vannak, a természetre is káros lehet (elég csak a gyógyszermaradványokra gondolni, melyek beszivároghatnak a talajvízbe). A szabályok be nem tartása esetén bírság kiszabására, súlyos esetben büntetőeljárás megindítására is számíthatunk.

Felelősségteljes állattartóként mindenképp a jogszabályoknak megfelelő megoldások valamelyikét válasszuk, így kedvencünk elvesztése miatt érzett fájdalmunk mellett nem kell a hátrányos következmények miatt aggódnunk. Remélhetőleg ritkán lesz szükség a cikkben foglalt ismeretekre, de ha bekövetkezik az elkerülhetetlen, felkészültebben tudjuk majd kezelni ezt a nehéz helyzetet. Addig is sok boldog közös percet kívánunk mindenkinek!

Szerző: Állatvédelmi Szakjogászok Egyesülete

Share this post

scroll to top
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com