Uszkár fajtaismertető: az egyik legélénkebb, legtanulékonyabb kutyafajta

A kutyafajták sokasága között az uszkár jelentős helyet foglal el. A legélénkebb, legtanulékonyabb kutyaként emlegetik mindenütt. Valóban: Igazi társasági kutya, kedves, intelligens, játékos és ha kell éber, kiváló jelzőkutya is. Népszerűségét fokozza méret- és színgazdagsága.

Szőre gondos ápolást, törődést igényel. Azoknak javaslom ezt a fajtát, akiknek módjukban áll 6 hetenként nyiratni és jut idejük a hetente kétszeri fésülésre is. Az uszkár nagy előnye, hogy szőre nem hullik, igazi lakásban tartható fajta.

Az uszkár eredete

Az uszkár eredetéről sok elmélet született, köztük néhány egymásnak ellentmondó. Angliában az 1500-as évek elején már vadászkutyaként használták. Európában még korábbról ismerünk római és görög ábrázolásokat, ahol felismerhető a nyírott göndör szőr minden kétséget kizáróan uszkár jellegzetesség. Az európai kontinensen a XVI. századtól kezdve megjelenik képeken is az uszkár különös gyakorisággal Flandria, Hollandia és Németország legismertebb festőinek alkotásain, mint Jan Steen, Rembrandt, Albrecht Dürer és Tilmann Riemenschneider. Az uszkár színe ebben az időben fehér-fekete foltos, később egyszínű fehér vagy fekete. A barokk és rokoko idején a XVII. és a XVIII. században van igazán elterjedőben, egyre inkább divatba jön ez a fajta. A név kialakulása is erre az időpontra tehető. A franciák CANICHE néven tartják nyilván, amely bizonyos vadkacsavadász kutyára utal.

Az angolszász országokban FRANCH POODLE (pudli) néven ismeretes. Intelligenciája, tanulékonysága tette lehetővé sokoldalú alkalmazását, kitűnően úszott, ügyesen mozgott lápos, mocsaras területeken, ezért a vízimadarak vadászatánál is kiválóan bevált. A cirkuszban megjelenő uszkárokat pomponosra nyírták, ez mulatságos külsőt kölcsönzött a könnyen tanítható kutyáknak.

Az uszkár fogazata

Azt hiszem, nem lesz érdektelen, ha a kutyák – az USZKÁR – fogazatáról rövid áttekintést adok, annál is inkább, mert a régi tenyésztők kivételével – számos kutyabarát vásárol vagy kap kutyát és legtöbbször csak a kiállítás vagy a tenyészszemle alkalmával tudja meg, hogy az egyébként szép küllemű kutyája szabálytalan harapása miatt (harapás: alsó és felső fogsor záródása) nem tenyészthető és kiállításon sem díjazható. Röviden kell szólni a foghiányról, amely nem csak szépséghiba, hanem tenyésztésből kizáró ok is lehet. Tudjuk, hogy az előzápfogak 5-6 hónapos korban törnek elő, tehát ha 6 hónapos korban az előzápfogak közül valamelyik hiányzik, az átöröklési hiba.

A fogakról az esetleges lerakódó fogkövet el kell távolítani, mert az nem csak kellemetlen lehelet jelentkezésére vezethet, hanem ínygyulladást is okozhat. Megtámadja a foggyökeret, zománchiányt idézhet elő, majd a fog kihullását eredményezheti. A fogkövet speciális eszközökkel könnyen eltávolíthatjuk, de legjobb azt állatorvossal végeztetni. Összegezve, a fogazat nagyon nagy szerepet játszik az uszkár megítélésénél, akkor jó, ha teljes és szabályos.

Uszkárunkat többféle fazonban nyírathatjuk, bemutatom Önöknek az FCI által elfogadott nyírásformákat:

Az uszkár ápolásáról

Az uszkár elsősorban szobakutya, hosszú szőrű lévén a tartásához szükséges higéniai követelményeknek fokozottabban kell eleget tennünk. Sok más kutyafajtával ellentétben, az uszkárt 6-8 hetenként fürdetni, nyíratni kell. A fürdetés és a szárítás után következik a nyírás, ezt szakemberrel kell végeztetni.

Méretek:

Óriásuszkár: 45 cm felett – 60 cm-ig, +2 cm toleranciával. Az óriásuszkár felnagyított és fejlettebb mása a középuszkárnak, ugyanolyan jellemzőkkel.

Középuszkár: 35 felett – 45 cm-ig.

Törpeuszkár: 28 cm felett – 35 cm-ig. A törpeuszkár megjelenésében egy kicsinyített középuszkár, lehetőség szerint az arányokat megtartva, minden törpejelleg nélkül.

Toy uszkár: 24 cm felett – 28 cm-ig, az ideális magasság: 25 cm.

Szín:

Fekete, fehér, barna: Barna legyen mély tónusú, meglehetősen sötét, egységes és meleg. A fekete és barna színben bármi fehér folt erősen nem kívánatos.

Ezüst, fawn: Az ezüst legyen egységes, kortól függően előfordulhat a szürke néhány árnyalata. Fawn legyen egyöntetű. Az apricot színtől a halvány őz színen keresztül hajolhat a vörös (red) színbe.

Egyéb színek – 2024 augusztus 1.től érvényes:

Parti-colour egyedek, két színűek

A fehér szín túlsúlya, a másik szín szabálytalan eloszlása.

Fekete és fehér.

Kék/Ezüst és fehér.

Fawn és fehér.

Barna és fehér.

(Egyes foltok a lábak fehér részein jelenhetnek meg vagy a testen, de nem kívánatosak)

Tiszta szín túlsúlya fehér részekkel a lábakon, előmellen és néha maszk a pofán és/vagy a farok végén (köpenyes kutyák, szmoking)

Barna színű hát

Fekete színű hát

Fawn színű egyedek: (egy szín túlsúlya, egyértelműen meghatározott fawn színű jegyekkel)

Barna fawn színű jegyekkel

Fekete fawn színű jegyekkel

Kötelező fawn jegyek: mindkét szem felett, pofán és a fül belsejében, fang oldalán, minden végtag végén és belső oldalán, mellkason, kanoknál a herezacskó, szukáknál a péra körül

Fawn jegyek nem lehetnek szén színűek vagy túl halványak. Bármilyen fehér jegy nem kívánatos.

Trikolor: Fekete, fehér fawn jegyekkel. Fawn jegyek legalább a szemöldökön, illetve kanoknál a herezacskó, szukáknál a péra körül.

Egyéb több színű egyedek:

Csíkos és fehér

Csíkos

Az uszkár népszerűségéhez nagymértékben hozzájárul a fajta intelligenciája, méret- és színgazdagsága. Társaságkedvelő, kimondott szobakutya, kertben való tartásra, házőrzésre nem alkalmas.

Szerző: Sárközy Gyula Joker Uszkár Klub elnök nemzetközi küllembíró FCI III. IV. IX fajtacsoport

A cikk először az a Kutya újság 2024-es decemberi számában jelent meg.

Share this post

scroll to top
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com