A Szilvásvárad CACIB a kutyás emberek számára mindig is kiemelkedő, már-már szimbolikus helyszín volt. 2001 óta – minden második évben – rendezi meg az Ebtenyésztők Heves Megyei Egyesülete ezen impozáns helyszínen a CACIB kiállítását. Ezen alkalom sajnos különleges apropót is hordozott magában, hiszen a rendezvény Korózs András Emlékkiállításként vonult be a kutyás történelembe.
Korózs András, akinek – sok minden más között – köszönhetjük a Szilvásvárad CACIB létrejöttét, sok szállal kötődött a helyszínhez. Sokan nem tudják talán, de András korábban nagyon komolyan foglalkozott lipicai lovak tenyésztésével, munkájához kötődik a legendás fedezőmén, 4508 Maestoso Márkó tenyésztése is.
A Korózs család életében sok alkalommal került előtérbe Szilvásvárad, hiszen András és Judit esküvőjének, gyermek keresztelőnek, kiemelt családi eseményeknek szolgált helyszínéül. A Szilvásvárad CACIB mindig is Korózs András szívügye volt. Most, hogy a MEOESZ legendás elnöke már nincs köztünk, öccse, Korózs Gábor, aki az elnöki pozíció vonatkozásában is átvette a stafétát, felesége, Judit, gyermekeik és a család többi tagja megható odaadással szervezték meg az idei CACIB kiállítást.
A 2024-es rendezvénysorozatnak második alkalommal biztosított helyszínt a pár éve átadott, nemzetközi hírnévre is szert tett „lovas stadion”. A 3 napos kiállításra a szervezők 4000 kutya nevezését regisztráltak. A több országból érkezett kutyák a rendkívül magas szakmai színvonalat képviselő nemzetközi bírói kar előtt mérettettek meg. Szilvásvárad a CACIB programok mellett különböző klub és special, magyar fajta és keverék kutyák kiállításainak, Magyar Fajták Agility Országos Bajnokságának biztosított helyszínt. Kiemelt jelentőségét kapott a Korózs András emlékére rendezett Crystal Cup foxterrier special kiállítás.
Korózs András Memorial
A kiállítás legmélyebb érzelmekkel átitatott napjának a vasárnapi „Korózs András Memorial” bizonyult. A kiállítás záróakkordja, a mindig várt Best In Show program ezúttal olyan érzelmeket indított meg, amire talán a szervezők sem gondoltak. Minden pillanatában átjárta Korózs András emléke. A család Korózs András emlékérmet és Korózs András emlékplakettet alapított. Az emlékérem ezen különleges alkalommal – és soha többet – került átadásra 60 olyan kutyás barátnak, kollégának, szakembernek, tenyésztőnek, akik Korózs András életében, munkájában és örökségének továbbvitelében fontos szerepet vállaltak. Kiemelkedő kynologiai személyek vehették át továbbá az erre az alkalomra alapított és a későbbiek során is fontos kitüntetésnek számító, bronzból készült Korózs András emlékplakettet.
A vasárnapi Best In Show program soha nem látott eseményt tartogatott. Dr. Jakkel Tamás, az FCI elnöke, a MEOESZ Küllembírói Testületének elnöke, a rendezvénysorozat vezetőbírója a körben felvonuló, kiemelkedő kutyák mindegyiknél kihirdette a Best In Show címet. BIS címet kapott fajtacsoport győztes fajták a következők: ausztrál juhász, újfundlandi, west highland white terrier, szálkásszőrű tacskó, xoloitzcuintle, ridgeback, ír szetter, angol springer spániel, toy uszkár, afgán agár.
A Best In Show kutyák mindegyike a család egy-egy tagjától András által tenyésztett Lipicai mén bronzszobrát vehették át. A szilvásváradi hagyományoknak megfelelően a körbe érkezett a lipicai négyesfogat, amely fogat korábban a Best In Show bírót hozta a ringbe. A négyesfogat ezúttal üresen gördült be. A fogatot ezúttal is négy ló húzta, melyek között az egyik egy fekete mén a gyász jelképét hordozta magában. A bevonulás közben a trombita a My Way dallamait fújta. A Korózs András emlékéhez méltó rendezvényen szem nem maradt szárazon.
Szerző: Babiczky Attila
A cikk először az a Kutya újság 2024-es júliusi számában jelent meg.