Szómagyarázó a vadászkutyák munkájáról: a leggyakoribb kifejezések és azok magyarázatai

Fotó: NVKM

Most induló sorozatunkban azokat a tudnivalókat szedjük össze, amelyek a vadászkutya-fajták munkájával, vizsgakövetelményeivel és tenyésztésbe vételi követelményeivel kapcsolatosak. Elsőként a leggyakoribb kifejezéseket és azok magyarázatát gyűjtöttük csokorba.

Alapvető vadászkynológiai kifejezések

Engedelmesség

Az engedelmesség a kutya állandó hajlandóságát jelenti arra, hogy minden helyzetben gyorsan és biztonságosan alávesse magát vezetője kívánságának (parancsának, utasításának) még abban az esetben is, ha ösztöne és az öröklött tulajdonságok teljesen más cselekedetre sarkallnák, mint amit vezetője elvár tőle.

Vezethetőség

A kutya hajlandósága arra, hogy kényszer nélkül szolgálja vezetőjét. A jól vezethető kutya készségesen reagál vezetője minden kívánságára, és parancs vagy felszólítás nélkül kapcsolatot tart vele. Ez nem keverendő össze az önállótlansággal: a jól vezethető kutya önállóan dolgozik, de folyamatosan figyeli vezetőjét, és egyből reagál annak kéz- vagy sípjeleire.

Munkakedv

A kutya örömmel reagál a vezető szándékaira. A megfelelő munkakedv kialakulásában az öröklött tulajdonságok és a sikeres kiképzés egyaránt szerepet játszik, hiszen utóbbi a felelős azért, hogy a kutyában rejlő képességek a felszínre jöhessenek, miközben kellemes élményeket él át vezetőjével. Ha vadászkutyáról van szó, akkor az ebnek kellő szenvedéllyel kell rendelkeznie a vadászat iránt.

Fotó: NVKM

Nyombiztonság

A kutya azon képessége, hogy az eredeti nyomra vagy szagra úgy tud koncentrálni, hogy munkáját más vadak szaga nem befolyásolja jelentősen. A kutyát nem csábítják el más nyomok, még akkor sem, ha azok frissebbek.

Csapahang

A kutya lehetőleg tartós hangadása a meleg nyomra vagy szagra anélkül, hogy a vadat előzetesen megpillantotta volna. Kifejezett tenyésztésbe vételi követelmény például a drótszőrű német vizslánál, de kopóknál is nagyon fontos tulajdonság, mivel utóbbiak sokszor dolgoznak a vezető látóterén kívül, és a hangadás révén könnyebb tájékozódni a hollétükről.

Hajtóhang

A kutya hangadása, amelyet a menekülő vad megpillantása vált ki belőle.

Állóra csaholás

A hajsza során a kutya addig üldözi a vadat, amíg az meg nem áll. A kutya ekkor folyamatos hangadással tartja egy helyben a vadat, amíg a vezető oda nem ér.

Fotó: NVKM

Dúvadélesség

A dúvadélesség alatt a kutya azon képességét értjük, hogy képes a dúvadat lefojtani. Bizonyos fajtáknál a tenyésztésbe vétel követelményei közé tartozik.

Találni akarás

A találni akarás fogalma alatt a kutyának azt a megszerzett képességét értjük, hogy a nyomkövetési hajlandósággal szoros összefüggésben nehéz körülmények között is meglegyen az akarata ahhoz, hogy sikereket érjen el, vagyis megtalálja a vadat.

Apportkészség

Az apportkészség a kutya azon képessége, hogy a megtalált vadat a vezetőjéhez vigye. Nem minden vadászkutya-fajtánál követelmény.

Orrhasználat

Amikor a vadászkutyáknál az „orrhasználat” kifejezést használjuk, az orral nyújtott teljesítményre utalunk. Az orrhasználat megítélése nem könnyű feladat, hiszen rengeteg tényező befolyásolja, olyanok is, amelyeket csak a kutya érzékel, az ember nem is. A teljesség igénye nélkül a különböző tényezők közé tartozik az előforduló vadfajok és a vadsűrűség, az időjárási hatások, mint például a hőmérséklet és a páratartalom, a légáramlás, a levegő sűrűsége, a talaj minősége, a talajtakaró növények, a terepviszonyok, de még a napszak is. Ezek mind-mind nagy szerepet játszanak a szagnyomok kialakulásában.

Fotó: NVKM

Lövésállóság

A vadászkutya reagálása a lövésre. A jó idegrendszerű kutya a lövésre felfigyel, de néhány másodperc elteltével folytatja a munkát, félelmet nem mutat. Lövésre érzékeny egy kutya, ha a lövésre megijed, de kis idő elteltével felszabadultan folytatja a munkát. Lövésfélő, ha a lövés után a félelem jeleit mutatja, nem folytatja a munkát rövid idő elteltével sem, vezetőjéhez szalad, vagy menekül.

Kajtatás

Fedett területen (pl. nád, sűrű bokros terület stb.) való keresés, amelynek során a kutya alaposan átkutatja az adott területet az esetlegesen ott rejtőző vad után.

Dermedtre csaholás

A kutya a csapa végén a vad közvetlen közelébe kerül, és ott rövid megszakításokkal addig csahol, míg a vezetője oda nem érkezik.

Dermedthez vezetés

A kutya szabadon követve a vadat annak közvetlen közelébe kerül, majd visszatér vezetőjéhez, és elvezeti őt a vadhoz.

A cikk először az a Kutya újság 2024-es októberi számában jelent meg.

Share this post

scroll to top
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com