Cukorbetegség a kutyák esetében

Fotó: Adobe Stock

A cukorbetegség humán vonalon népbetegségnek számít hazánkban, és sajnos ez a probléma nem kerüli el háziállatainkat sem. Mind kutyák, mind macskák esetében gyakori ez a metabolikus betegség, ezért érdemes nagy figyelmet fordítani rá. A betegség kóroktana eltér az emberekben és állatokban, de kedvenceink cukorbetegsége is két fő csoportra osztható.

Inzulin-dependens diabétesz

Kutyáknál az esetek döntő többségében inzulin-dependens diabéteszről van szó, ami a humán 1-es típusú cukorbetegségre hasonlít. Ilyenkor a szervezetben abszolút inzulinhiány van, mert a hasnyálmirigy Langerhans szigetei valamilyen okból nem, vagy csökkent mértékben termelik ezt a hormont, ami a vércukorszint csökkentéséért felelne. A csökkent inzulintermelés hátterében állhat autoimmun probléma, korábban lezajlott, vagy krónikussá vált hasnyálmirigy-gyulladás, daganatos elváltozás, de akár gyógyszer mellékhatás is.

Inzulinrezisztencia

Macskáknál gyakrabban, kutyáknál ritkábban fordul elő az inzulinrezisztencia, ami a humán 2-es típusú diabéteszre emlékeztet. Ilyenkor a hasnyálmirigy termel ugyan inzulint, de a különböző funkciójú testi sejtek nem reagálnak rá megfelelően. Vagyis nem veszik fel a cukrot a keringésből, aminek következtében a szövetek, szervek energiahiányos állapotba kerülnek, a kórosan magas vércukorszint pedig állandósul, ami számos káros következménnyel jár.

Fotó: Adobe Stock

A cukorbetegség tünetei kutyák esetében

Mind a két esetben jellemző tünet a fokozott szomjúság, a megnövekedett mennyiségű vizeletürítés, valamint kezdetben fokozott étvágy, majd étvágycsökkenés. A cukorbetegség gyakrabban alakul ki túlsúlyos állatokban, de a betegség előrehaladtával fogyás jelentkezik. A kezeletlen cukorbetegség gyakori szövődménye kutyákban a szemlencsehomály kialakulása. Súlyos esetben pedig a diabétesz eszméletvesztéshez, valamint elhulláshoz is vezethet.

A diabétesz kezelése kutyák esetében

A diabétesz kezelése nagyban függ az adott egyed állapotától és a fennálló kóroktól, de a megfelelő diétának mindenképpen hatalmas szerepe van a vércukorszint megfelelő szinten tartásában, és ezzel együtt az állat tünetmentességének fenntartásában. 

A cukorbeteg kutyák étrendje

Cukorbeteg társállataink étrendjének magas rosttartalmú, jól emészthető fehérjében gazdag eledelből kell állnia. Továbbá lassan lebontható, összetett szénhidrátforrásokat, pl. rizst, burgonyát kell tartalmaznia, mert így biztosítható a kiegyensúlyozott anyagcsere és vércukorszint. A gondosan megválasztott, és pontosan betartott diéta segítségével jelentősen növelhetjük kedvencünk jó egészségi állapotban eltöltött élettartamát, valamint csökkenthető az esetleg szükséges, injekciósan beadandó inzulin mennyisége.

Szerző: dr. Mernyei-Bobok Eszter állatorvos (Inter-Mix Kft., a Gosbi kutyatápok magyarországi forgalmazója)

A cikk először az a Kutya újság 2024-es decemberi számában jelent meg.

Share this post

scroll to top
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com