Kutyabarát kert és kertbarát kutya: hasznos tippek az ideális kutyás kerthez

Fotó: 123rf.com

A kutyák imádnak kint lenni a szabadban, még akkor is, ha alapvetően a gazdájuk közelségére vágynak. Éppen ezért szerencsés az a négylábú, akinek saját kertje van! Megmutatjuk, hogyan varázsolhatunk kutyaparadicsomot még a legkisebb udvarból is. 

Számunkra, emberek számára a kertek kialakítása során nagy szerepet kap a dizájn, a szépség, az átgondoltság – és persze a sok színes virág és a sok friss zöld minden érzékszervnek. A kutyákat mindez nem érdekli! Ők csak egy dolgot akarnak a kertben: szórakozást! Viszont a jó hír az, hogy nem is olyan nehéz saját kertünket a négylábúak számára egy igazi oázissá varázsolni. Ha teszünk egy sétát a kertben, és a kutya szemével nézzük, hamarosan látni fogjuk, hogy mi az, ami megdobogtathatja a kutyaszívet. Néhány változtatással ez a kis földdarab sokkal közelebb kerülhet a kutyák földi paradicsomához. Természetesen ideális, ha a kert tervezésekor már eleve figyelembe vesszük a kutya igényeit.

Az ideális kutyás kert kialakítása

A kutyáknak és az embereknek általában nagyon eltérő igényeik vannak a kerttel szemben. Négylábú barátainkat nem igazán érdekli a tökéletes építészet, a virágpompa és a kert finomságai. Ők egy kicsit gyakorlatiasabb dolgokat szeretnek: futkározni, szaladgálni, szundikálni az árnyékban, fürdeni a tóban, ásni és rágcsálni a füvet. Egyszóval: mindent akarnak, ami tönkreteszi a „tökéletes” kertet! Egy kis okossággal azonban mindenki megkaphatja a magáét, ha kerttervezésről van szó.

Fontos dolog, hogy igenis szabjunk határokat! Szó szerint: a szívünkhöz közel álló virág- vagy zöldségágyásokat, tavakat vagy bokrokat kis kerítéssel vagy akár csak kövekkel egyértelműen el kell határolni. Így sokkal könnyebb megtanítani a kutyának, hogy ez a terület tiltott a számára. Ha pedig a kertben kialakítunk külön kis területeket a számára, akkor sokkal könnyebb lesz ezt elfogadnia!

Fotó: 123rf.com

Kutyabiztonság a kertben

Annak, hogy a kutya megfelelően tudja magát érezni a kertben, természetesen alapfeltétele, hogy a kertben maradjon. Ezért minden kutyás kertnek rendelkeznie kell egy valóban kutyabiztos kerítéssel, hogy a kutya ne tudja bebizonyítani szökési tehetségét. Sem a népszerű vadászkerítések, sem a dróthálós kerítések nem igazán kutyabiztosak!

A vadászkerítések túl alacsonyak, és hegyes végük még veszélyessé is teszi őket, ha a kutya át akar mászni rajtuk. A dróthálós kerítések viszont hajlamosak arra, hogy idővel lyukak keletkezzenek rajtuk, amelyeket nehéz kijavítani, és általában túl későn fedezzük fel őket. Ezzel szemben a magas, vastag fakerítéseknek vagy a szorosan egymás mellé helyezett fémkerítéseknek van értelme. A kutyától függően meglehetősen magas kerítésre is szükség lehet: elképesztő, hogy egyes kutyafajták milyen akadályokat képes legyőzni, ha a szabadság hívó szavát hallják.

A kutyákat általában nem szabad sokáig magukra hagyni a kertben. Az egyedül hagyott négylábú ugyanis nagyon hamar unatkozni kezd, és olyan ötletekkel foglalja le magát, amelyek nekünk nem igazán tetszenek.

Beszéljünk a növényekről

Sok népszerű virág, évelő és díszcserje káros vagy akár halálos is lehet kutyáink számára. Ezt mindig szem előtt kell tartanunk, amikor új növényeket ültetünk. Fontos, hogy a meglévő kertből távolítsuk el az erősen mérgező növényeket, például a tiszafát. Szerencsére azonban rengeteg olyan növény is van, ami teljesen ártalmatlan a kutyákra, és az emberi szemnek is tetszetős. Bátran választhatunk például az alábbi listáról: dália, hortenzia, levendula, körömvirág, zsálya, ibolya, kövirózsa, csombor, hibiszkusz, rózsa… és a listát még sokáig folytathatnánk. Kétség esetén a növény megvásárlása előtt mindig tájékozódjunk, jobb félni, mint megijedni!

Kutyás szórakozás a kertben

Mint sok más területen, a kutyás kertben sem mindegy a méret! Egy kis kreativitással akár egy aprócska előkertet is remek fénypontjává varázsolhatunk a kutya számára, de persze fontos, hogy a kutya mérete és a kert mérete valamennyire harmonizáljon egymással.

A négylábú egyszerre szeretne lustál kodni és szórakozni az „ő” kertjében, és ehhez mindenekelőtt változatosságra van szüksége. A nagy, egybefüggő gyepfelület ideális a mozgásra hangsúlyt fektető játékokhoz – kergetőzés, futás, labdajátékok!

Annak érdekében, hogy a gyep viszonylag jó állapotban maradjon, a legjobb, ha már a kezdetektől fogva megtanítjuk a kutyának, hogy az nem kutyavécé. Ha mégis megsárgul a fű, az sem tragédia: az érintett területet célszerű gyepszőnyeggel kijavítani, mert az robusztus és gyorsan lerakható.

Fotó: 123rf.com

A kutyás kerthez bokrok is kellenek

Egy kerítéssel körbevett gyep azonban nagyon unalmas. A kutyák szeretik a bokrokat és a rejtekhelyeket! Ezért minden kertnek tartalmaznia kell legalább néhány bokrot, sövényt vagy fát. A kutyák szimatolhatnak alattuk, visszavonulhatnak mögéjük, ha egy kis nyugalomra vágynak, vagy lehűlhetnek az árnyékukban. Az árnyékos helyek különösen fontosak nyáron: ha nincsenek fák vagy bokrok, legalább egy árnyékos helyet alakítsunk ki valahol, ahova az eb behúzódhat.

De a négylábúak is értékelik a napos helyeket! Sok kutya szeret a meleg kőlapokon feküdni a napsütésben. Ezért ideális egy kis napozóhely a teraszon vagy egy külön napozósarok a kutya számára.

A kutyám imád ásni!

Ha a kutyánk az ásás szerelmese, nincs egyedül: sok kutya imádja ezt a tevékenységet. Kössünk kompromisszumot: alakítsunk ki egy ásóhelyet. Ez azt jelenti, hogy saját területet alakítunk ki, ahol nyugodtan áshat. Ezt a területet elkülönítjük az ágyásoktól és a kert egyéb olyan helyeitől, ahol nem szabad ásni – a kutyák általában nagyon jól megértik, hogy az egyik helyen megengedett valami, de egy másik helyen tartózkodniuk kell tőle. Egy homokozó például nagyon egyszerű, mivel saját határokkal rendelkezik.

Összefoglalóan tehát a tökéletes kutyás kert jellemzői:

…kellően nagy

…elkerített és szökésbiztos

…nincs benne mérgező növény

…nagy gyepfelülettel rendelkezik, ahol kedvencünk tombolhat és játszhat

…árnyékos sarkokkal és napozóhelyekkel rendelkezik

…van egy sekély tavacska vagy kutyamedence, ahol csobbanhat a kutya

…van egy olyan sarok, ahol a kutya szabadon áshat

…van egy füves sarok magas fűvel a rágcsálásra és hempergésre

…van egy itatóállomás friss ivóvízzel

…van egy fekvőhely vagy kutyaház egy csendes sarokban

A cikk először az a Kutya újság 2024-es júniusi számában jelent meg.

Share this post

scroll to top
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com